Austrotaxus spicata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Austrotaxus spicata
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klad nagonasienne
Rząd cyprysowce
Rodzina cisowate
Rodzaj Austrotaxus
Nazwa systematyczna
Austrotaxus spicata Compton
J. Linn. Soc., Bot. 45: 427 1922[3]

Austrotaxus spicatagatunek niewielkiego drzewa z monotypowego rodzaju Austrotaxus Compt. z rodziny cisowatych (Taxaceae). Jest jednym z endemitów Nowej Kaledonii. Rośnie w lasach na wysokościach od 500 do 1350 m n.p.m. w centralnej i północno-wschodniej części wyspy[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewo o wysokości od 3 do 25 m z gęstą koroną. Pień okryty włóknistą czerwono-brązową korą.
Liście
Skrętoległe, wąskolancetowate, skórzaste, na brzegu podwinięte, osadzone na krótkim ogonku. Mają od 5 do 10 cm długości i 3,5-5 mm szerokości. Na szczycie są zaostrzone. Od góry ciemnozielone, z wyraźną, centralną wiązką przewodzącą, od spodu wystającą.
Organy generatywne
Zebrane w rozdzielnopłciowe strobile. Męskie mają postać gęstych kłosów o długości do 15 mm wyrastających na okrytych łuskami szypułach i zawierających od 12 do 18 płodnych mikrosporofili. Na każdym znajduje się od 2 do 4 woreczków pyłkowych. Strobile żeńskie są owalne i wyrastają pojedynczo na dolnej stronie gałązek na pokrytych łuskami szypułach. Zawierają pojedyncze, bezskrzydełkowe nasiono o długości do 12 mm i szerokości do 6-7 mm, otoczone mięsistą, pomarańczową osnówką[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website - Seed Plant Evolution. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. Austrotaxus spicata (ang.). W: The Plant List [on-line]. The Kew Gardens i in.. [dostęp 2011-11-18].
  4. a b John Silba: Encyclopaedia Coniferae. Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 44-45, seria: Phytologia Memoroirs VIII.