Autobus elektryczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Autobus BYD na ulicy Londynu
Elektryczny minibus we Florencji
"Ecolobus", Kanada
Ursus City Smile Electric Bus

Autobus elektryczny, elektrobus[1]autobus napędzany energią elektryczną z akumulatorów lub wytwarzaną przez ogniwa paliwowe[2].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Niektóre autobusy elektryczne nowoczesnej konstrukcji napędzane są silnikami umieszczonymi w piastach kół[3]. Źródłem energii elektrycznej może być bateria akumulatorów lub ogniwa paliwowe[2].

Nowoczesne elektrobusy wyposażone są w hamulce odzyskowe, stosowane od lat w elektrycznych pojazdach trakcyjnych. Przy zastosowaniu tego systemu, podczas hamowania silniki elektryczne działają jak prądnice. Wytworzony przez nie prąd elektryczny może być wykorzystany do ładowania akumulatorów, zwiększając zasięg i sprawność pojazdu[4]. W celu polepszenia zasięgu, nieprzekraczającego 300-400 km, w czasie dnia pracy stosowane jest doładowywanie baterii akumulatorów na postojach za pomocą pantografu[5] lub indukcyjnie[6]

Zalety[edytuj | edytuj kod]

W porównaniu do tradycyjnych autobusów o napędzie spalinowym, elektrobusy w trakcie eksploatacji nie emitują spalin, są cichsze i wolne od wibracji, mają lepsze przyśpieszenia - co jest szczególnym atutem w przypadku pojazdów poruszających się w ruchu miejskim[4] (ale prędkość maksymalną mają zwykle mniejszą). Eksploatacja jest około dwukrotnie tańsza niż autobusu z silnikiem Diesla[5], niektóre źródła podają że nawet 6-krotnie[4]. W przeciwieństwie do trolejbusów nie wymagają instalowania sieci trakcyjnej.

Wady[edytuj | edytuj kod]

Autobusy zasilane baterią akumulatorów elektrycznych mają mniejszy zasięg, większą masę (spowodowaną koniecznością zastosowania cięzkich akumulatorów, chociaż sam silnik elektryczny jest lżejszy niż spalinowy o porównywalnej mocy), a ich produkcja jest droższa od autobusów z napędem spalinowym. Z uwagi na niewielki zasięg, ich zastosowanie ogranicza się do transportu miejskiego - autokarowy transport międzymiastowy przy obecnej pojemności akumulatorów często wymaga pokonania dystansu przekraczającego zasięg elektrobusów[7].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze udane konstrukcje autobusów napędzanych elektrycznością datują się na schyłek XIX w.[8] Początkowe konstrukcje współistniały z pierwszymi tramwajami i autobusami, wówczas napędzanymi relatywnie słabymi silnikami benzynowymi. W 1907 r. w Londynie uruchomiono regularne linie elektrobusów[9]. Obecnie ze względu na konieczność ograniczenia szkodliwej emisji i możliwość pozyskiwania energii elektrycznej z czystych źródeł, a także wskutek postępu technicznego w wytwarzaniu efektywnych źródeł energii autobusy elektryczne, choć droższe od napędzanych silnikiem Diesla, coraz częściej są brane pod uwagę przez wielkie aglomeracje w krajach rozwiniętych. Autobusy elektryczne jeżdżą m.in. po ulicach Londynu, Paryża[6] i Berlina[10], a także Warszawy i Torunia[11]. Polskie elektrobusy eksportowane są do m.in. Skandynawii[12]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Autobusy elektryczne. [dostęp 24 października 2016].
 2. a b Bruno G. Pollet, Iain Staffell, Jin Lei Shang. Current status of hybrid, battery and fuel cell electric vehicles: From electrochemistry to market prospects. „Electrochimica Acta”. 84, s. 235–249, 2012 (ang.). 
 3. Producenci elektrobusów chowają silniki w kołach. [dostęp 24 października 2016].
 4. a b c Polskie miasta testują elektryczne autobusy. [dostęp 4 listopada 2016].
 5. a b Ursus prezentuje premierowy elektrobus. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2 listopada 2016].
 6. a b Autobus elektryczny bez kabla i gniazdka. [dostęp 4 listopada 2016].
 7. Jak będzie wyglądał elektrobus przyszłości?. [dostęp 24 października 2016].
 8. Electrobus. [dostęp 24 października 2016].
 9. London Electrobus Company. [dostęp 24 października 2016].
 10. Solaris: Autobusy elektryczne są przyszłością komunikacji miejskiej. [dostęp 24 października 2016].
 11. Ursus już dostarcza autobusy elektryczne, a planuje produkcję elektrycznych samochodów dostawczych. http://www.polskieradio.pl/.+[dostęp 24 października 2016].
 12. Elektrobusy od Ursusa wyjadą na warszawskie ulice. http://www.wyborcza.pl/.+[dostęp 4 listopada 2016].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]