Autodrom (wesołe miasteczko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osoby bawiące się na autodromie

Autodrom – atrakcja w wesołym miasteczku w postaci niewielkich rozmiarów pojazdów elektrycznych poruszających się po wyznaczonym placu.

Plac ma zwykle kształt prostokątny lub owalny[1] i często dochodzi na nim do zderzeń pomiędzy poszczególnymi samochodzikami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nie ma zgody co do tego komu powinno się przypisywać ten wynalazek, pewne jest jednak, że pierwszy patent na tego rodzaju przejażdżkę uzyskali bracia Max i Harold Stoehrer z Massachusetts w 1920 roku[2]. Początkowo starano się unikać zderzania się pojazdów, ponieważ ich konstrukcja była mało wytrzymała, dopiero po latach kolizje stały się głównym celem zabawy[3].

Działanie[edytuj | edytuj kod]

Standardowe samochodziki wyposażone są w silnik elektryczny połączony wysięgnikiem z rozwieszoną u góry siatką oraz szczotką z metalową podłogą placu tworząc zamknięty obwód. Oprócz tego posiadają trzy lub cztery kółka, z czego napęd jest co najmniej na dwa, kierownicę połączoną bezpośrednio z jednym lub dwoma kołami, pedał gazu, duże gumowe zderzaki amortyzujące zderzenia oraz najczęściej 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Nowsze modele zasilane są wyłącznie z podłogi złożonej z naprzemiennie naładowanych paneli przedzielonych izolatorami[4][5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Samochodziki. Słowniczek Parkmania.
  2. The History and Some Fun Facts About Bumper Cars (ang.). Fun Crew USA, 23 listopada 2015.
  3. Bumper Car History: 7 Facts About Dodgems You Never Knew (ang.). Fun Crew USA, 1 stycznia 2019.
  4. How Do Bumper Cars Work? (ang.). Our Pastimes, 12 kwietnia 2017.
  5. Dodgem engineering (ang.). How It Works, 31 października 2012.