Autofobia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Autofobia, monofobia, eremofobiachorobliwy lęk przed samotnością lub byciem odizolowanym albo doświadczaniem egotyzmu. Chorzy nie zawsze są fizycznie sami, ale wierzą, że są ignorowani, niekochani lub nie ma w ich otoczeniu ludzi, których lubią (przyjaciół, rzadziej rodziny, gdyż związek chorego z rodziną jest stały i zazwyczaj częstszy niż z innymi grupami społecznymi).

Autofobii nie należy mylić z nienawiścią do siebie, choć może ona być z nią związana. Jest to odrębna fobia, której zwykle towarzyszą inne zaburzenia lękowe.

Definicje[edytuj | edytuj kod]

Autofobia ma wiele definicji, które jednak różnią się nieznacznie. Zgodnie z Merriam-Webster Medical Dictionary eremofobia jest chorobliwym lękiem przed izolacją[1]. Według The Practitioner's Medical Dictionary autofobią jest chorobliwy lęk przed samotnością[2].

Tło fobii[edytuj | edytuj kod]

Autofobia może pochodzić z lęku społecznego. Osoby z tą fobią pozostawione w samotności (bez przyjaciół czy osób im bliskich, rodziny) będą często doświadczały ataków paniki. Inną reakcją jest odizolowanie się od świata, w którym uważamy, że nie ma osób nam bliskich, tzn. pozostawanie przez dłuższy czas w odosobnionych miejscach i rzadkie emocje szczęścia bądź radości. Fobia ta może również wynikać z depresji. Autofobicy boją się również, że wszystkie ważne osoby w ich życiu mają zamiar je opuścić lub porzucić. Dlatego ta szczególna fobia może pochodzić z zachowań i doświadczeń okresu dojrzewania. Jednak fobia nie musi oznaczać pozostawienia samego fizycznie, finansowo lub emocjonalnie.

Chociaż ta fobia jest często doświadczana w młodym wieku, może rozwinąć się w późniejszym życiu. Osoby czasem porównują ten strach ze śmiercią bliskiej osoby lub zakończeniem ważnego związku. Autofobię można również określić jako obawy przed brakiem konkretnej osoby tzn. tragiczne wydarzenia w życiu mogą ją tworzyć, jako strach bycia bez jednej konkretnej osoby[3]

Symptomy[edytuj | edytuj kod]

Objawy autofobii różnią się w zależności od przypadku. Jednakże istnieją pewne objawy łączące osoby cierpiących na tę fobię. Intensywna ilość lęku i niepokoju, gdy jest się samemu bądź myślenie o sytuacjach, w których można być bez ważnych dla siebie osób, jest jednym z najczęstszych wskazań, że dana osoba jest autofobikiem.

Niektóre połączenia autofobii zdiagnozowano u ludzi, którzy również cierpią z powodu osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline[4].

Inne objawy, które są czasami związane z autofobią:

 • Objawy psychiczne:
  • Strach przed omdleniem
  • Nieumiejętność skoncentrowania się na czymś innym oprócz fobii
  • Obawa przed utratą umysłu
  • Nieumiejętność jasnego myślenia podczas ataków fobii.
 • Objawy emocjonalne:
  • Stres na przypomnienie sobie o miejscach gdzie możemy być sami / bez osób zaprzyjaźnionych.
  • Lęk przed byciem odosobnionym (od grupy itp.)
 • Objawy fizyczne:

Badania[edytuj | edytuj kod]

W artykule "Psychogenic Hyperventilation and Death Anxiety" napisanym przez Herberta R. Lazarusa, MD, i Johna J. Kostana, Jr., MSW, autofobia lub monofobia została opisana jako ściśle związana z lękiem śmierci i poczuciem zbliżającego się losu. Pacjenci z hiperwentylacją i lękiem przed śmiercią mogą również rozwijać lub mieć autofobię.

Wpływ na media[edytuj | edytuj kod]

Komiks Autophobia napisany przez Tapastic, w którym chłopiec z kamiennym życiem rodzinnym żyje w liceum. W listopadzie 2015 roku seria zawiera 46 odcinków i 11 rozdziałów, została wyświetlona 230.4 tys. razy i ma 3.3 tys. obserwujących[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Medical Definition of EREMOPHOBIA, www.merriam-webster.com [dostęp 2016-06-08].
 2. Dr. George Milbry Gould, The Practitioner's Medical Dictionary (2nd ed.), 1910.
 3. Autophobia: Fear of Being Alone, Causes, Symptoms & Treatment, www.remediespoint.com [dostęp 2016-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-15].
 4. Fear of Abandonment Phobia – Autophobia, www.fearof.net [dostęp 2016-06-08].
 5. Tapastic, Autophobia :: Chapter 11 - 45 to 51 | Tapastic Comics, tapastic.com [dostęp 2016-06-08] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-08].