Autofobia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Autofobia, monofobia, eremofobiachorobliwy lęk przed samotnością lub byciem odizolowanym albo doświadczaniem egotyzmu. Chorzy nie zawsze są fizycznie sami, ale wierzą, że są ignorowani, niekochani lub nie ma w ich otoczeniu ludzi, których lubią (przyjaciół, rzadziej rodziny, gdyż związek chorego z rodziną jest stały i zazwyczaj częstszy niż z innymi grupami społecznymi).

Autofobii nie należy mylić z nienawiścią do siebie, choć może ona być z nią związana. Jest to odrębna fobia, której zwykle towarzyszą inne zaburzenia lękowe.

Definicje[edytuj | edytuj kod]

Autofobia ma wiele definicji, które jednak różnią się nieznacznie. Zgodnie z Merriam-Webster Medical Dictionary eremofobia jest chorobliwym lękiem przed izolacją[1]. Według The Practitioner's Medical Dictionary autofobią jest chorobliwy lęk przed samotnością[2].

Tło fobii[edytuj | edytuj kod]

Autofobia może pochodzić z lęku społecznego. Osoby z tą fobią pozostawione w samotności (bez przyjaciół czy osób im bliskich, rodziny) będą często doświadczały ataków paniki. Inną reakcją jest odizolowanie się od świata, w którym uważamy że nie ma osób nam bliskich, tzn. pozostawanie przez dłuższy czas w odosobnionych miejscach i rzadkie emocje szczęścia bądź radości. Fobia ta może również wynikać z depresji. Autofobicy boją się również, że wszystkie ważne osoby w ich życiu mają zamiar je opuścić lub porzucić. Dlatego ta szczególna fobia może pochodzić z zachowań i doświadczeń okresu dojrzewania. Jednak fobia nie musi oznaczać pozostawienia samego fizycznie, finansowo lub emocjonalnie.

Chociaż ta fobia jest często doświadczana w młodym wieku, może rozwinąć się w późniejszym życiu. Osoby czasem porównują ten strach ze śmiercią bliskiej osoby lub zakończeniem ważnego związku. Autofobię można również określić jako obawy przed brakiem konkretnej osoby tzn. tragiczne wydarzenia w życiu mogą ją tworzyć, jako strach bycia bez jednej konkretnej osoby[3]

Symptomy[edytuj | edytuj kod]

Objawy autofobii różnią się w zależności od przypadku. Jednakże istnieją pewne objawy łączące osoby cierpiących na tę fobię. Intensywna ilość lęku i niepokoju, gdy jest się samemu bądż myślenie o sytuacjach, w których można być bez ważnych dla siebie osób, jest jednym z najczęstszych wskazań, że dana osoba jest autofobikiem.

Niektóre połączenia autofobii zdiagnozowano u ludzi, którzy również cierpią z powodu osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline[4].

Inne objawy, które są czasami związane z autofobią:

 • Objawy psychiczne:
  • Strach przed omdleniem
  • Nieumiejętność skoncentrowania się na czymś innym oprócz fobii
  • Obawa przed utratą umysłu
  • Nieumiejętność jasnego myślenia podczas ataków fobii.
 • Objawy emocjonalne:
  • Stres na przypomnienie sobie o miejscach gdzie możemy być sami / bez osób zaprzyjaźnionych.
  • Lęk przed byciem odosobnionym (od grupy itp.)
 • Objawy fizyczne:

Badania[edytuj | edytuj kod]

W artykule "Psychogenic Hyperventilation and Death Anxiety" napisanym przez Herberta R. Lazarusa, MD, i Johna J. Kostana, Jr., MSW, autofobia lub monofobia została opisana jako ściśle związana z lękiem śmierci i poczuciem zbliżającego się losu. Pacjenci z hiperwentylacją i lękiem przed śmiercią mogą również rozwijać lub mieć autofobię.

Wpływ na media[edytuj | edytuj kod]

Komiks Autophobia napisany przez Tapastic, w którym chłopiec z kamiennym życiem rodzinnym żyje w liceum. W listopadzie 2015 roku seria zawiera 46 odcinków i 11 rozdziałów, została wyświetlona 230.4 tys. razy i ma 3.3 tys. obserwujących[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Medical Definition of EREMOPHOBIA, www.merriam-webster.com [dostęp 2016-06-08].
 2. Dr. George Milbry Gould, The Practitioner's Medical Dictionary (2nd ed.), 1910.
 3. Autophobia: Fear of Being Alone, Causes, Symptoms & Treatment, www.remediespoint.com [dostęp 2016-06-08].
 4. Fear of Abandonment Phobia – Autophobia, www.fearof.net [dostęp 2016-06-08].
 5. Tapastic, Autophobia :: Chapter 11 - 45 to 51 | Tapastic Comics, tapastic.com [dostęp 2016-06-08].