Automapa (oprogramowanie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
AutoMapa
Pierwsze wydanie 1.0.0.0 (2003 r.)
Aktualna wersja stabilna Windows: 6.27.2, Android: 7.7.16, iOS: 7.9.35; mapa: 23.05[1]
Platforma sprzętowa Windows, iOS, Android
Rodzaj system nawigacji GPS
Licencja zamknięte oprogramowanie
Strona internetowa

AutoMapaoprogramowanie nawigacyjne wykorzystujące system GPS. Jest ono wspólnym produktem dwóch firm: Aqurat i Geosystems Polska.

AutoMapa pojawiła się na rynku w 2003 r. Od wersji 4.0, wprowadzonej na rynek w 2007 r., możliwy jest podgląd mapy w 3D. W porównaniu z betą 4.0 różnica jest w interfejsie. W wersji 5.0 z 2008 r. znacząco zmieniono interfejs. AutoMapa jest dostarczana z zestawem punktów POI i bazową informacją o blokadach dróg oraz kilkoma wersjami komunikatów głosowych w 4 językach, w tym m.in. z komunikatami wykorzystującymi głos Krzysztofa Hołowczyca, dodatkowo w internecie można znaleźć głos, np. Czesia z serialu animowanego Włatcy móch. Oprogramowanie umożliwia automatyczne pobieranie informacji z serwisu miplo.pl, który zawiera dodawane przez użytkowników punkty POI i informacje o utrudnieniach drogowych.

Automapa została wyposażona w system „Automapa LiveDrive!”, który ma wspomóc kierowcę przy omijaniu korków i zatorów drogowych.

AutoMapa jest sprzedawana w dwóch wersjach:

  • Polska – z mapą Polski opracowywaną przez AutoMapa Sp. z o.o.
  • Europe – ze zintegrowanymi mapami: Polski Geosystems Polska oraz reszty Europy opracowywaną przez HERE;

oraz w dwóch wersjach licencyjnych:

  • OEM – zakazującą przenoszenia programu na inne urządzenia, niż to z którym nabyło się to oprogramowanie
  • „pudełkowa” – umożliwiająca zainstalowanie programu na dowolnym urządzeniu a następnie przenoszenie go na inne, pod warunkiem ich zgodności systemowej i pod warunkiem używania go przez właściciela licencji.

Obie licencje zawierają roczną subskrypcję na pobieranie nowych wersji map i oprogramowania, a także dostęp do miplo.pl, na czas ważności licencji programu.

Od 1 lipca 2017 r. AutoMapa przestała wspierać urządzenia przenośne pracujące pod kontrolą systemu firmy Microsoft. Liczba użytkowników systemu Windows 10 Mobile i Windows Phone jest bardzo niewielka, według raportu firmy Gartner (koniec 2016 roku) zaledwie 0,3% urządzeń na świecie. Dla wszystkich użytkowników Automapy dla systemu Windows 10 Mobile oraz Windows Phone przygotowano możliwość przeniesienia licencji na znacznie popularniejszą platformę – Android lub iOS[2].

Wersja na system Android jest dostępna u wszystkich polskich operatorów sieci telekomunikacyjnych[3].

W 2019 roku AutoMapa uruchomiła platformę dla biznesu oferującą wiele funkcji związanych z geolokalizacją, monitoringiem oraz planowaniem w zakresie transportu[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nawigacja – publikacje [online], automapa.pl [dostęp 2023-06-24].
  2. AutoMapa rezygnuje ze wsparcia dla Windows 10 Mobile i Windows Phone – mobtech.interia.pl [online], mobtech.interia.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  3. Android – AutoMapa [online] [dostęp 2020-01-30] (pol.).
  4. AutoMapa dla biznesu [online] [dostęp 2020-01-30] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]