Automatyczna stacja meteorologiczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aumatyczna stacja meteorologiczna

Automatyczna stacja meteorologiczna (AWS, ang. Automatic weather station) – urządzenie, które na odpowiedni sygnał lub według ustalonego programu samoczynnie wykonuje pomiary określonych elementów meteorologicznych (temperatury, ciśnienia, wilgotności, kierunku i prędkości wiatru itp.). Wyniki tych pomiarów są przekazywane wydzielonymi środkami łączności do komórek służby meteorologicznej. Celem tworzenia takich stacji jest oszczędność i pomiary w obszarach niedostępnych na co dzień. Typowa stacja składa się z zamontowanej na maszcie klatki odpornej na działanie czynników atmosferycznych, pamięci, akumulatora, czujników meteorologicznych, panelu słonecznego z turbiną wiatrową i urządzenia telemetrycznego (opcjonalnie)[1].

Konfiguracja elementów może być zróżnicowana w zależności od przeznaczenia systemu. System może przesyłać dane poprzez satelitę lub sieć telekomunikacyjną, dane mogą też być zapisywane i przechowywane. W przeszłości omawiane urządzenia były budowane w miejscach, gdzie zapewniona była łączność i elektryczność. Obecnie baterie słoneczne, turbina i technologia GSM pozwalają uniezależnić bezprzewodowe stacje od sieci kablowych.

Sensory[edytuj | edytuj kod]

Większość automatycznych stacji wyposażona jest w przyrządy:

Dodatkowym wyposażeniem są:

W przeciwieństwie do tradycyjnych stacji, stacje automatyczne nie raportują rodzajów i ilości chmur. Również pomiary opadów, zwłaszcza śniegu, są trudne ponieważ czujnik/licznik musi się opróżnić między pomiarami. Przy obserwacjach aktualnego stanu pogody, zjawiska takie jak mgła, mogą być trudne do przewidzenia. Zamiana tradycyjnych stacji na stacje automatyczne jest jedną z głównych w systemach zapisu informacji o klimacie[2].


Zapis danych[edytuj | edytuj kod]

Moduł sterowniczy automatycznej stacji pogodowej zbiera dane, zapisuje je w pamięci i wysyła do odbiorcy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Renata Kurowska-Łazarz, Wojciech Szulc, Barbara Woźniak, Małgorzata Piotrowska, Julianna Drożdżyńska: Meteorologiczna osłona kraju. Vademecum Pomiary i obserwacje meteorologiczne.. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy instytut Badawczy, 2015. [dostęp 2018-12-26].
  2. Begert, M., Schlegel, T., and Kirchhofer, W.: Homogeneous temperature and precipitation series of Switzerland from 1864 to 2000. Int. J. Climatol., 25, 65–80, 2005.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]