Autorytaryzm (ustrój)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Autorytaryzmustrój polityczny, w którym władza jest skupiona w rękach przywódcy i jego najbliższego środowiska. Decyzje podejmowane przez przywódcę autorytarnego zatwierdzane są przez podporządkowany mu parlament. W systemie ważne role sprawują cenzura, policja polityczna i wojsko, które są narzędziami do tłumienia przejawów działalności opozycyjnej i niezadowolenia społecznego[1].

W kontekście politycznym autorytaryzm jest zbiorem poglądów, które powstały w opozycji do liberalizmu, rządów demokratycznych, jak i parlamentaryzmu.

Autorytaryzm a totalitaryzm[edytuj | edytuj kod]

Autorytaryzm od totalitaryzmu różni się tym, że nie dąży do całkowitej kontroli nad życiem społeczeństwa[1]. Totalitaryzm uznawany jest za ekstremalną wersję autorytaryzmu. Podstawową różnicą między systemami jest brak ingerencji w życie osobiste obywateli w przypadku państwa rządzonego autorytarnie[2].

Rola partii[edytuj | edytuj kod]

W autorytaryzmie może, lecz nie musi występować partia rządząca. W dużej części rządów autorytarnych istnieje jednak jednopartyjny system rządów[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Autorytaryzm. [w:] Portal Wiedzy [on-line]. portalwiedzy.onet.pl. (pol.).
  2. Sondrol, P. C. (2009). „Totalitarian and Authoritarian Dictators: A Comparison of Fidel Castro and Alfredo Stroessner”. Journal of Latin American Studies 23 (3): 599.
  3. Theodore M. Vesta, Ethiopia: A Post-Cold War African State. Greenwood, 1999, s. 17.