Autostrada 5 (Izrael)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
A5
Długość 37 km
Dystrykty Dystrykt Tel Awiw,
Dystrykt Centralny,
Dystrykt Judei i Samarii

Autostrada 5 (hebr.: כביש 5) - jest autostradą i drogą ekspresową położoną w Izraelu. Biegnie ona od nadmorskiej równiny Szaron i aglomeracji miejskiej Gusz Dan do żydowskich osiedli położonych w rejonie miasta Ari’el w Samarii (północna część Zachodniego Brzegu Jordanu).

Przebieg[edytuj]

Autostrada jest mocno obciążona, ponieważ przecina i łączy ze sobą cztery najważniejsze autostrady w obszarze aglomeracji miejskiej Gusz Dan.

Obszar Gusz Dan[edytuj]

Autostrada nr 5 rozpoczyna się na węźle drogowym z drogą ekspresową nr 2 ISR-HWR2.png (Tel Awiwu-Hajfa), na północ od Tel Awiwu. Autostrada kieruje się przez równinę Szaron na wschód, mija obszary przemysłowe i po 1 km dociera do dużego węzła drogowego „Glilot” z autostradą nr 20 (Ayalon) ISR-HW20.png (Riszon le-Cijjon-Rishpon). Można tutaj zjechać na północ do Herzliji, lub na południe do Tel Awiwu.

Następnie autostrada wjeżdża w obszar miasta Ramat ha-Szaron i po 2 km dojeżdża do węzła drogowego „HaKfar HaYarok” z drogą nr 482 ISR-HW482.png. Można tutaj zjechać na północ do Ramat ha-Szaron, lub na południe do Tel Awiwu. Przy samym węźle jest położona szkoła HaKfar HaYarok. Następnie autostrada mija połoźone na południu centrum tenisowe Ramat ha-Szaron i po 3 km dociera do węzła drogowego „Morasha” z autostradą nr nr 4 ISR-HW4Blue.png (Erez-Kfar Rosz ha-Nikra). Można tutaj zjechać na północ do Ramat ha-Szaron, lub na południe do miast Petach Tikwa i Bene Berak.

Po 2 km jest zjazd na południe do dużego cmentarza Yarkon. Można tędy także zjechać do miasta Petach Tikwa. Po kolejnych 3 km dojeżdża się do węzła drogowego Yarkon z drogą ekspresową nr 40 ISR-HW40.png (Kefar Sawa-Ketura). Można tutaj zjechać na południe do miasta Petach Tikwa, lub na północ do miasta Hod ha-Szaron.

Poza aglomeracją Gusz Dan[edytuj]

Węzeł drogowy „Kasem”

Następnie autostrada mija położony na południu Park Narodowy Mekorot HaYarkon i położony na północy moszaw Neve Jaraq, i po 3 km dociera do dużego węzła drogowego „Kasem” z autostradą nr 6 i drogą nr 444. Można tutaj zjechać drogą nr 444 na północ do moszawu Hagor, lub na południe do miasta Rosz HaAjin i kibucu Giv'at HaShelosha.

Po 2 km jest zjazd z nitki północnej na drogę nr 5050 do miasta Kafar Qasem. Po kolejnym 1 km autostrada dojeżdża do węzła drogowego przy strefie przemysłowej Afek. Można tutaj zjechać na północ do miasta Kafar Qasem, lub na południe do miasta Rosh HaAyin. Rejon ten jest początkiem dolin Szefeli.

Zachodni Brzeg[edytuj]

Po minięciu Kafar Qasem, autostrada przekracza tzw. Zieloną Linię, która wyznacza granicę izraelsko-palestyńską sprzed 1967. Obecnie tutejsze tereny zostały wcielone do Izraela. Po 3 km autostrada dociera do zjazdu na drogę nr 505 ISR-HW505.png. Można tutaj zjechać na północ do miasteczek Oranit i Elkana, oraz wioski Sha'arei Tikva. Na północ znajduje się arabska wioska Azzun Atma.

Po minięciu tego zjazdu droga traci status autostrady i dalej już jako droga ekspresowa na wysokości miejscowości Elkana mija mur bezpieczeństwa i wjeżdża na tereny Autonomii Palestyńskiej. Po przekroczeniu granicy Autonomii Palestyńskiej, autostrada przyjmuje nazwę Autostrady Samarii (hebr. ממחלף קסם ועד אריאל, Kvish Hotze Shomron;ang. Cross-Samaria Highway).

Następnie droga przejeżdża wiaduktem nad arabską drogą łączącą arabską wioskę Masha na północy z miastem Az-Zawija położonym na południu. Po 7 km jest węzeł drogowy ze zjazdem na drogę nr 446 ISR-HW446.png, którą dojeżdża się do położonego na południu osiedla Bruchin.

Po 2 km jest węzeł drogowy z drogą nr 4765 ISR-HW4765.png. Można tutaj zjechać na północny zachód do strefy przemysłowej Barkan i osiedla Barqan, lub na południowy zachód do strefy przemysłowej Ariel Ma'arav. Po 2 km droga ekspresowa kończy się na skrzyżowaniu z drogą nr 505 ISR-HW505.png. Można nią pojechać dalej na wschód do miasta Ari’el, lub na północny zachód do osiedli Revava i Kiryat Netafim.

Historia[edytuj]

Początkowo autostrada 5 służyła jedynie gęsto zaludnionemu obszarowi aglomeracji miejskiej Gusz Dan, jednak na początku lat 90. XX wieku pojawiła się potrzeba wybudowania nowoczesnej drogi łączącej wybrzeże z rozbudowującymi się osiedlami żydowskimi w rejonie miasta Ariel, w Samarii. Rejon ten był połączony z wybrzeżem starą drogą nr 505. Dlatego podjęto decyzję o przedłużeniu autostrady 5 o kolejne 20 km do miasta Ariel. Do dnia dzisiejszego ta część autostrady pozostaje jednym z największych projektów rozbudowy infrastruktury, które Izrael przeprowadził na Zachodnim Brzegu.

Plany budowy[edytuj]

Trwają prace budowlane nad ukończeniem ostatniego odcinka drogi ekspresowej przed miastem Ariel.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]