Autostrada A1 (Macedonia Północna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy autostrady w Macedonii Północnej. Zobacz też: Autostrada A1, A1.
A1
Długość 227[1] km
Gminy Gmina Kumanowo,
Gmina Petrowec,
Gmina Wełes,
Gmina Gradsko,
Gmina Negotino
Mapa
Mapa A1
Zdjęcie
Zdjęcie A1

Autostrada A1 „Przyjaźń” (maced. Aвтопат А1 „Пријателство“ / Avtopat A1 „Prijatelstvo“, do 2019 patronem był Aleksander Macedoński - Aвтопат „Александар Велики“) – jedna z macedońskich autostrad. Droga ma długość 227[1] km i biegnąc przez cały kraj, łączy granicę macedońsko-serbską z granicą macedońsko-grecką. Oznaczenie A1 posiada także łącznik między miejscowościami Gradsko i Prilep.

Trasy europejskie[edytuj | edytuj kod]

E75
A1 wchodzi w skład trasy europejskiej E75.

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

Autostrada zaczyna się na przejściu granicznym w pobliżu miejscowości Tabanovce, następnie łączy się z autostradą A2 (dawniej drogą ekspresową M2) w pobliżu Kumanowa, w miejscowości Petrovec krzyżuje się z autostradą A4 (dawniej M3) biegnącą w stronę portu lotniczego i Skopje. Dalej biegnie blisko Wełes, Gradsko (węzeł z autostradą A3, wcześniej drogą ekspresową M5), Negotino (węzeł z dawną drogą ekspresową M7), aby zakończyć swój bieg na granicy z Grecją.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Duża część drogi została zbudowana, gdy Macedonia Północna była częścią Jugosławii. Odcinek Kumanowo-Petrovec został otwarty w 1979 roku. 30 września 2011 roku zmieniono oznaczenie drogi na A1.[2] Poprzednio oznaczana była jako autostrada M1.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 178 km od granicy z Serbią do granicy z Grecją oraz łącznik Gradsko – Prilep o długości 49 km.
  2. СЛУЖБЕН ВЕСНИК НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИJА (mac.). 2011-09-30. s. 3. [dostęp 2017-08-28].