Autostrada A21 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A21.
A21
Długość 41 km
Kraje związkowe Szlezwik-Holsztyn,
Dolna Saksonia (W końcowej fazie budowy)
Mapa
Mapa A21
Zdjęcie
Zdjęcie A21

Autostrada A21 (skrót od Autobahn 21), inaczej BAB 21 – Bundesautobahn 21. To niemiecka autostrada nr 21 prowadząca obecnie od skrzyżowania autostrad w Bargteheide przy A1 do Wankendorf, znajdującego się w połowie drogi między Bad Segeberg a Kilonią. W swojej ostatecznej postaci przedłużona zostanie tak w kierunku północnym do Kilonii, jak i w kierunku południowym do autostrady A39 (dawna A250). W miejscowości Bad Segeberg A21 krzyżuje się z biegnącą tu od Kreuz Lübeck "autostradą bałtycką" A20. Po ukończeniu odcinka prowadzącego do autostrady A250 w Lüneburg'u i oddaniu do ruchu autostrady A39 na odcinku Wolfsburg - Lüneburg, uczęszczany odcinek A21 Salzgitter - Kilonia przebiegał będzie równolegle do A7 i - co jest szczególnie ważne - odciąży ruch kołowy obszaru Hamburg.

Prace budowlane[edytuj | edytuj kod]

  • Rozbudowa drogi krajowej B404 między AS Trappenkamp a AS Wahlstedt do autostrady A21 - po 2 pasy ruchu w każdym kierunku plus pobocze (włączenie do ruchu - 2007).
  • Rozbudowa drogi krajowej B404 w obszarze Kilonia-Wellsee do autostrady A21 dwupasmowo w każdym kierunku, wybudowanie nowych mostów na obszarze nowego węzła IG Wellsee am Wellseedamm. Budowa mostów zostanie zrealizowana dwupasmowo w każdym kierunku z dodatkowym poboczem. Po wybudowaniu następnych odcinków cały obszar zostanie wyasfaltowany a wybudowana B404 zostanie połączona z nowym węzłem, aby w ten sposób umożliwić ukończenie innych przedsięwzięć budowlanych.

Planowanie[edytuj | edytuj kod]

  • Rozbudowanie B404 między Kilonią a AS Wankendorf po 2 pasy ruchu w każdym kierunku (potrzeba pierwszoplanowa).
  • Rozbudowanie B404 między AK Bargteheide a AS Schwarzenbek/Grande (A24) do autostrady A21 z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku (potrzeba drugoplanowa - ryzyko ekologiczne)
  • Wybudowanie odcinka między AS Schwarzenbek/Grande a Winsen (Luhe) (A250) - potrzeba drugoplanowa (ryzyko ekologiczne).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Informacje kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn dotyczące budowy A21 (niem.)