Autostrada A27 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A27.
A27
Długość 162 km
Kraje związkowe Dolna Saksonia,
Brema
Mapa
Mapa A27
Zdjęcie
Zdjęcie A27

Autostrada A27 (skrót od Autobahn 27), inaczej BAB 27 – Bundesautobahn 27. To niemiecka autostrada nr 27, o długości całkowitej 162 km, prowadząca od węzła autostradowego Dreieck Walsrode (gdzie odgałęzia się od A7) w kierunku północno-zachodnim do Bremy, do skrzyżowania z autostradą A1 i jako wschodnia "styczna" miast Brema i Bremerhaven do Cuxhaven.

Cały odcinek prowadzi w sieci tras europejskich i jest oznaczony jako E234.

Poprzez połączenie z portami Bremą, Bremerhaven i Cuxhaven A27 reguluje większość transportu ciężkiego na tym obszarze. Omawiana autostrada zastępuje już od połowy lat 70. XX wieku leżącą między Cuxhaven a Bremą drogę krajową B6. Trasa ta nazywana jest także "Schellfischlinie" (z niem. Schellfisch - łupacz).

W listopadzie 2005 roku rozbudowano A27 o trzeci pas ruchu między Brema-Überseestadt a Brema-Burglesum (odcinek ten nazywa się "autostradą blokowiskową"). Miało to rozwiązać sprawę często powstających korków w wahadłowym strumieniu samochodów zarówno wjeżdżających jak i wyjeżdżających z Bremen (doszło przy tym tutaj do kłótni między miastami Brema a Osterholz-Scharmbeck z powodu zniknięcia strzałki kierunkowej z nowej tablicy informacyjnej dla miasta okręgowego, tuż obok wyjazdu Ritterhude-Süd).

Osobliwością w pewnym sensie okazuje się też wyjazd Sebaldsbrück, który jakby nazwa wskazywać miała nie leży jednak w Sebaldsbrück, lecz w oddalonym o 5 km Brema-Osterholz. Na swoje "nieszczęście" leży blisko omawianego wcześniej Osterholz-Scharmbeck.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]