Autostrada A28 (Niemcy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A28.
A28
Długość 92 km
Kraje związkowe Dolna Saksonia
Mapa
Mapa A28

Autostrada A28 (skrót od Autobahn 28), inaczej BAB 28 – Bundesautobahn 28. To niemiecka autostrada nr 28, przebiegająca w kierunku wschód - zachód przez Dolną Saksonię, między Leer (Ostfriesland) a Delmenhorst. W ostatnim z trzech odcinków trasy buduje się łącznik między A28 od nowego węzła Dreieck Delmenhorst do ukończonego właśnie Dreieck Stuhr przy autostradzie A1 (przekazanie całego odcinka - koniec 2009). Cały odcinek prowadzić będzie w sieci tras europejskich jako E22. W przypadku wybudowania i oddania do ruchu autostrady A22, E22 zostanie tam przeniesiona.

Ważne połączenia i ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Na zachodnim końcu A28, w węźle autostradowym Dreieck Leer autostrada przechodzi w południową gałąź autostrady A31 w kierunku na Bottrop. Aby osiągnąć północną gałąź A31 w kierunku Emden, trzeba węzeł przejechać na wprost.

W węźle Dreieck Oldenburg-West wschodnia gałąź A28 w kierunku Delmenhorst/Brema przechodzi niepostrzeżenie w autostradę A293. Aby pozostać na A28 trzeba w obu kierunkach przejechać węzeł na wprost.

W Oldenburgu A28 została włączona do autostrady A29 (Wilhelmshaven - Ahlhorn). Kierowcy zmierzający jednak w kierunku A29, aby dotrzeć do północnej jej gałęzi (kierunek - Wilhelmshaven) korzystają z krótkiej A293, odbijając już w węźle Dreieck Oldenburg-West.

A28 tworzy wspólnie z A29 i A293 obwodnicę wokół Oldenburga. Na obszarze miasta poprowadzono A28 jako autostradę miejską ze względnie ostrymi zakrętami. Węzeł Oldenburg-Marschweg (nr 14) obsługuje pojazdy tylko z kierunku wschodniego (Delmenhorst).

Do centrum Bremy dojechać można drogą B75, kontynuując jazdę od węzła Dreieck Delmenhorst.

Od dawna wschodni koniec A28 połączony jest z A1 poprzez odchodzący od Delmenhorst łącznik w postaci B322. Połączenie to zawiera jednak gęstą sieć sygnalizacji świetlnej przez co jest także skrajnie zakorkowane. Idąc dalej w kierunku A1, łącznik ten (B322) posiada niebezpieczne, dwupasmowe rozwidlenie (w kierunku na Bremę i do A1 w Dreieck Delmenhorst) o niejednoznacznym charakterze. Trzeba tutaj zachować szczególną ostrożność, gdyż po drugiej stronie na krótkim odcinku prowadzą wspólnie zarówno trasa wylotowa z Bremy jak i strumień samochodów z autostrady A1. Jednocześnie znajduje się tam jeszcze wyjazd Delmenhorst-Hasport. Omawiany odcinek należy do najgorętszych "punktów zapalnych" w niemieckim drogownictwie. Punktów, które niczym "miny" trzeba umiejętnie rozbroić. Posłużyć temu ma rozbudowa A28 po trasie dzisiejszej B322 i połączenie jej z węzłem Dreieck Stuhr przy A1.

W ramach budowy tego połączenia przebudowuje się omawiane rozwidlenie do węzła Dreieck Delmenhorst jak i buduje przedłużenie do węzła Groß Mackenstedt. Węzły Groß Mackenstedt, Dreieck Stuhr i leżący między nimi odcinek oddany został w 2006 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]