Autostrada A8 (Francja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne artykuły o autostradzie A8.
A8
Długość 224 km
Departamenty Delta Rodanu,
Var,
Alpy Nadmorskie
Mapa
Mapa A8
Zdjęcie
Zdjęcie A8
A8
E74
E80

Autostrada A8 (fr. Autoroute A8) także także La Provençale (Prowansalka)autostrada w południowo-wschodniej Francji, w ciągu tras europejskich E74 oraz E80.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Autostrada A8 jest jedną z głównych autostrad Francji, stanowiącą odgałęzienie wschodnie autostrady A7 w kierunku Aix-en-Provence i Nicei. Stanowi też część połączenia południowej Francji z Włochami. Na większej części przebiegu autostrady istnieją trzy pasy ruchu w każdą stronę. Całkowita długość autostrady wynosi 224 km, długość odcinka płatnego wynosi ?? km. Operatorem odcinka płatnego jest firma Escota. Punkty poboru opłat (fr. Gare de péage) znajdują się na każdym z wjazdów/zjazdów oraz na końcach płatnych odcinków.

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

A8 rozpoczyna się odgałęzieniem od A7 w okolicy miasta Coudoux, następnie biegnie na zachód, przecinając Prowansję. Omija od południa Aix-en-Provence, zbliżając się do wybrzeża Morza Śródziemnego w okolicy Cannes, które omija od północy. Autostrada kontynuuje bieg w kierunku północno-wschodnim, omijając Niceę i Monako. Odcinek od Nicei do włoskiej granicy biegnie już w bardzo górzystym terenie, stąd też na autostradzie występuje wiele tuneli. Samo przejście graniczne, zlokalizowane w okolicy Menton również znajduje się w tunelu.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

Odcinek A8 jest najstarszą francuską płatną autostradą, wybudowany przez najstarszego z francuskich operatorów autostradowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]