Autostrady w Singapurze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Autostrady Singapuru)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AYE przy dzielnicy Clementi
PIE przy dzielnicy Toa Payoh. Tu widać numerowanie pasów i zaznaczanie pasa awaryjnego, jak i system EMAS
BKE, która jest częścią trasy azjatyckiej AH2

Autostrady w Singapurze – część singapurskiej sieci dróg, służąca do szybkiego przemieszczania się pomiędzy dzielnicami kraju. Drogi te są konstrukcyjnie zbliżone do europejskich miejskich dróg ekspresowych. Wszystkie są dwujezdniowe i posiadają bezkolizyjne skrzyżowania. Na ogół mają po trzy pasy w każdym kierunku.

W roku 2008 w Singapurze było osiem autostrad (o łącznej długości 151 km), dziewiąta w trakcie realizowania.

Lista Singapurskich autostrad[edytuj | edytuj kod]

Autostrady Singapurskie nie mają numerów lecz nazwy, których używa się głównie w formie trzyliterowych skrótów.

  1. PIE - Pan Island Expressway
  2. BKE - Bukit Timah Expressway
  3. ECP - East Coast Parkway
  4. AYE - Ayer Rajah Expressway
  5. SLE - Seletar Expressway
  6. TPE - Tampines Expressway
  7. KJE - Kranji Expressway
  8. CTE - Central Expressway
  9. KPE - Kallang-Paya Lebar Expressway (częściowo w trakcie budowy)
  10. MCE - Marina Coastal Expressway (w fazie projektowania/budowy)

Obecnie są prowadzone poszukiwania w celu budowania kolejnych autostrad, aktualnie jedynym projektem jest MCE (Marina Coastal Expressway), która połączy południowy kraniec KPE ze wschodnim krańcem AYE. Całkowita długość wyniesie 5 km, w tym 3.5 km pod ziemią.

Budowa pierwszej Singapurskiej autostrady, PIE, zaczęła się w 1966 r. Następne autostrady zostały zrealizowane i uzupełnione po części. Ostatnie przedłużenie autostrady miało miejsce w 1999 r., kiedy SLE została uzupełniona.

Najnowszą autostradą w trakcie realizacji jest KPE, która ma 12 km długości w tym 9 km pod ziemią. Budowa rozpoczęła się w 2001 r. Pierwszy, trzykilometrowy odcinek pomiędzy PIE a ECP został oddany do użytku 26 października 2006 roku.

BKE jest częścią trasy azjatyckiej Trasa Azjatycka AH2, należąca do Azjatyckiej Sieci Głównych Dróg (Asian Highway Network). Najdłuższa Singapurska autostrada to PIE o długości 41 km.

Szczegóły[edytuj | edytuj kod]

Ruch odbywa się po lewej stronie jezdni. Niedopuszczani na autostrady singapurskie są początkujący kierowcy. Na ogół, ograniczenie prędkości wynosi 90 km/h a na niektórych odcinkach 80km/h.

Autostrady są wykonane z asfaltu. Pas awaryjny jest oddzielony ciągłą linią od reszty jezdni. Często pasy są numerowane z prawej do lewej – nr 1 najbliżej bariery oddzielającej obu jezdni. Powszechnie używany jest system monitoringu EMAS oraz drogowskazy diodowe, na których widnieją wiadomości (np. ostrzeżenia o ewentualnych zatorach lub szacunki czasu podróży do danego punktu).

Ze względu na niewielkie długości singapurskich autostrad nie ma na nich Miejsc Obsługi Podróżnych.