Autostrady w Rumunii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Planowana sieć autostrad w Rumunii.

Autostrady w Rumunii (rum. Autostrăzi) to główne szlaki komunikacji drogowej Rumunii o parametrach zbliżonych do polskich autostrad. Docelowo długość sieci rumuńskich autostrad ma wynieść 2229 km, obecnie istnieje 265 km.

Korzystanie z Autostrad jest płatne. Myto pobiera się poprzez sprzedaż winiet (rum. rovignetă).

Historia[edytuj]

Pierwsza autostrada w Rumunii została wybudowana w latach 60. XX w. pomiędzy Bukarestem a Pitești. W roku 2000 ukończono modernizację tego odcinka i rozpoczęto rozbudowę A1.

A1[edytuj]

Autostrada A1 docelowo ma osiągnąć długość 620 km i połączyć stolicę Rumunii, Bukareszt z granicą węgierską w Nădlacu. Planowany przebieg trasy połączy ze sobą Bukareszt, Pitești, Râmnicu Vâlcea, Sybin, Devę.

Obecnie w użytku znajduje się odcinek 113 km pomiędzy Bukaresztem a Pitești, obwodnica Sybina oraz odcinek między Timișoarą i Aradem.

A2[edytuj]

Autostrada A2 docelowo ma osiągnąć długość 225 km i połączyć stolicę Rumunii, Bukareszt z Konstancą i dalej z wybrzeżem Morza Czarnego. Trasa ma przebiegać przez Bukareszt, Cernavodę, Konstancę, Mamaię do miejscowości 2 Mai.

Obecnie w użytku znajduje się odcinek 152 km pomiędzy Bukaresztem a Cernavodă.

A3[edytuj]

Autostrada A3 zwana również Autostradą transylwańską (rum. Autostrada Transilvania) docelowo ma osiągnąć długość 415 km i połączyć Bukareszt z granicą węgierską w Borș na północy kraju.

A4[edytuj]

Autostrada A4 docelowo ma osiągnąć długość 320 km i połączyć miejscowość Jassy na granicy z Mołdawią do węzła z A3 koło Târgu Mureș.

A5[edytuj]

Autostrada A5 docelowo ma osiągnąć długość 316 km i połączyć Albiţa na granicy z Mołdawią z Bukaresztem przez Fokszany i Ploeszti.

Linki zewnętrzne[edytuj]