Avast Antivirus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Avast Antivirus
Logo Avast Antivirus
Logo programu
Autor Avast Software
Pierwsze wydanie 1988
Aktualna wersja stabilna 19.2.2364
(6 lutego 2019) [±]
Platforma sprzętowa PC, palmtop, smartfon
System operacyjny Windows 7 lub nowszy, Linux, Mac OS X, Palm OS, Windows Server, Android
Rodzaj program antywirusowy
Licencja freeware
Strona internetowa

Avast Antivirusprogram antywirusowy, którego producentem jest czeska firma Avast Software, działająca od roku 1991[1]. Pierwsza wersja programu została opublikowana w roku 1988. Dostępny jest w 43 wersjach językowych, w 186 krajach[2]. Program dostępny jest w czterech wersjach: Free Antivirus, Pro Antivirus, Internet Security oraz Premier[2].

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Rdzeń programu[edytuj | edytuj kod]

Rdzeń programu Avast! cechuje dość wysoka skuteczność wykrywania wirusów oraz duża efektywność zwalczania koni trojańskich czy robaków. Jego działanie nie wpływa w zauważalny sposób na ogólną wydajność systemu operacyjnego. Rdzeń ma certyfikat ICSA. Wadą tego programu jest dość duża liczba i częstotliwość fałszywych alarmów (według AV-Comparatives.org).

Heurystyka i aktualizacje[edytuj | edytuj kod]

Począwszy od wersji 4, program wyposażono w heurystyczną analizę poczty. Zastosowanie tej technologii pozwala na wykrywanie nowych, nieznanych wirusów i robaków.

System automatycznych aktualizacji sprawia, że program samodzielnie sprawdza dostępność i pobiera aktualizacje. Wykrywa on też automatycznie aktywne połączenie z internetem. System jest przyrostowy. W praktyce oznacza to, że pobierane są tylko najbardziej aktualne składniki. Upraszcza to procedurę i skraca czas operacji do niezbędnego minimum.

Skanowanie[edytuj | edytuj kod]

Program skanuje pamięć operacyjną i wybrane dyski, monitoruje zawartość kodu stron WWW oraz połączenia komunikatorów i popularnych programów P2P. Pracuje z większością dostępnych programów pocztowych.

Silnik programu antywirusowego Avast! w pełni obsługuje pliki skompresowane. Skanuje zawartość archiwów ARJ, ZIP, MIME (oraz wszystkich pochodnych), MAPI (pliki Outlook *.pst), DBX (archiwa wiadomości Outlook Express), RAR, TAR, GZIP, CAB, BZIP2, ZOO, ACE, ARC, LHA/LHX, TNEF (winmail.dat), CPIO, CHM, RPM, ISO, 7ZIP i SIS. Oprócz tego bez problemu radzi sobie z archiwami samorozpakowującymi się, takimi jak PKLite, Diet, UPX, ASPack, PeShield, FSG czy MEW.

W przypadku wolumenów NTFS, silnik Avast! wykrywa też wirusy obecne w alternatywnych (wielokrotnych) strumieniach danych (ADS). W ten sposób ukryte szkodniki – niewidoczne dla innych narzędzi – można zlokalizować i usunąć.

Kwarantanna[edytuj | edytuj kod]

Jest to specjalny, wydzielony katalog do przechowywania zainfekowanych plików. Z umieszczonych tam plików można w ograniczonym zakresie korzystać bez obawy, że infekcja przedostanie się dalej. Avast! może udostępnić pliki z kwarantanny w bezpieczny sposób, o ile będzie to możliwe (np. nowe sygnatury umożliwią usunięcie wirusa). Przeznaczeniem kwarantanny jest całkowita, kontrolowana izolacja zainfekowanych plików.

Piaskownica[edytuj | edytuj kod]

Odizolowane środowisko uruchamiające aplikacje pochodzące z niezaufanych źródeł, zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji w systemie operacyjnym. Moduł automatycznie analizuje podejrzaną aplikację, po czym wystosowuje odpowiedni komunikat z uwzględnieniem jej stanu bezpieczeństwa, aczkolwiek użytkownik ma możliwość ręcznego uruchomienia aplikacji w piaskownicy.

Interfejs[edytuj | edytuj kod]

Interfejs użytkownika jest dostępny po uruchomieniu skanowania „na żądanie”. Wyświetlany jest ekran panelu sterowania. Pozwala on na określenie podstawowych parametrów i funkcji, uzyskanie dostępu do plików w kwarantannie, podgląd dziennika zdarzeń oraz na przeprowadzenie aktualizacji sygnatur wirusów. Interfejs poszerzony dostępny jest tylko w wersji Professional.

Program integruje się z powłoką systemu operacyjnego, co umożliwia dostęp do istotnych funkcji z poziomu systemowego menu kontekstowego.

W wersji linuksowej interfejs użytkownika wymaga bibliotek GTK+ 2.x. Jeśli takie nie są obecne w systemie, zostaną dodane podczas instalacji.

Charakterystyczną cechą programu jest system tzw. skórek umożliwiający zmianę wyglądu oraz tworzenie własnych kompozycji. Istnieje polska wersja językowa.

Licencjonowanie[edytuj | edytuj kod]

Avast! w wersji Free Antivirus (dawniej Home Edition) przeznaczony jest do niekomercyjnego użytku własnego (oba warunki muszą być spełnione jednocześnie), umowa licencyjna wyklucza wszelkie inne zastosowania. Darmowa rejestracja ma na celu zawarcie umowy pomiędzy producentem a użytkownikiem. Rejestrując oprogramowanie, użytkownik oświadcza, że zapoznał się z jej postanowieniami i je zaakceptował.

Porównanie poszczególnych wersji[edytuj | edytuj kod]

Funkcja Avast! Free Antivirus Avast! Pro Antivirus Avast! Internet Security Avast! Premier
Silnik Tak Tak Tak Tak
Zdalna pomoc Tak Tak Tak Tak
Sandbox Tak Tak Tak Tak
SafeZone Nie Tak Tak Tak
Zapora ogniowa Nie Nie Tak Tak
Antyspam Nie Nie Tak Tak
Zdalny dostęp Nie Nie Nie Tak
Wymazywanie dysku Nie Nie Nie Tak
Automatyczna aktualizacja programów Nie Nie Nie Tak

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Avast Antivirus Pro | PrzegladAplikacji.pl, PrzegladAplikacji.pl [dostęp 2016-03-14] (pol.).
  2. a b Porównaj antywirusy (pol.). avast.com. [dostęp 2015-06-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]