Ave Maria (Wawiłow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ave Maria” – pieśń skomponowana przez Władimira Wawiłowa, rozpowszechniona jako Ave Maria Giulia Cacciniego, wykorzystująca fragment tekstu modlitwy Zdrowaś Maryjo. Jest jedną z największych mistyfikacji muzycznych, dorównujących popularnością innym tego typu, jak Adagio Albinoniego, koncertowi skrzypcowemu Adelaide Mozarta, czy arii Pietà, Signore Stradelliego.

Historia powstania[edytuj]

W rzeczywistości ten utwór został skomponowany ok. roku 1970 przez radzieckiego gitarzystę i lutnistę Władimira Wawiłowa (1925-1973) i jako „utwór anonimowy XVI wieku” znalazł się na płycie Wawiłowa Лютневая музыка XVI-XVII веков (Muzyka lutniowa XVI-XVII ww.; Miełodija 33 СМ 02059-60/Stereo, 1972) w układzie na lutnię, organy i mezzo-sopran.

Fałszerstwo wyszło na jaw, kiedy się okazało, że wszystkie utwory z tej płyty to mistyfikacja i żadna z kompozycji, oprócz jednej melodii ludowej, nie pochodzi spod pióra zadeklarowanych kompozytorów.

Rozpowszechnieniu i popularyzacji w ZSRR tego fałszerstwa sprzyjał fatalny stan znajomości muzyki dawnej. Wersja, nagrana na płycie, bardziej przypomina romans cygański, nastrojowy i piękny melodyjnie, niż wzór muzyki kościelnej późnego renesansu. Nikt się natomiast nie zorientował, iż stylistycznie żaden nagrany utwór nie odpowiada rzekomemu okresowi i miejscu powstania.

Sam Wawiłow, zmarły rok po wydaniu płyty, nie pozostawił po sobie wyjaśnień. Nazwisko Cacciniego zostało dorobione do „kompozycji anonimowej” po kilku latach, kiedy organista Mark Szachin, jeden ze współwykonawców płyty Wawiłowa, udostępnił kopię „niedawno odnalezionych nut” kierownikowi Chóru Dziecięcego Leningradzkiego Radia i Telewizji Jurijowi Sławnickiemu, który uczynił z tej muzyki sztandarową pozycję zespołu.

W późniejszych latach Ave Maria „Cacciniego” zdobyła sobie również popularność na Zachodzie, wykonywana m.in. przez takich artystów i zespoły, jak Andrea Bocelli, Inessa Galante, Charlotte Church, Lesley Garrett, Mercurio, Ginette Reno, Sumi Jo, Cecilia Bartoli.

Linki zewnętrzne[edytuj]