Avira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Avira
Program antywirusowy
Logo Avira
Logo programu
Autor Avira Operations GmbH & Co. KG
System operacyjny Windows, macOS, Android, iOS
Aktualna wersja stabilna 15.0.24.146 (Windows) (15 grudnia 2016; miesiąc temu)
Licencja freeware / komercyjna / biznesowa
Strona internetowa

Avira Operations GmbH & Co. KG – niemiecka firma tworząca programy antywirusowe. Powstała w 1988 i posiada siedzibę w Tettnang w Niemczech. Program jest dostępny w internecie w wersji darmowej dla użytkowników domowych oraz komercyjnej, płatnej dla firm i przedsiębiorstw. Wszystkie wersje programu posiadają analizę heurystyczną (AHeAD), która pozwala na wykrywanie nieznanych zagrożeń internetowych.

Avira Free Antivirus[edytuj]

Avira Free Antivirus to darmowy program antywirusowy, przeznaczony do domowego użytku z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Podobnie jak większość tego typu oprogramowania, program skanuje dyski w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i działa jako proces w tle (avgnt.exe).

System automatycznych aktualizacji sprawia, że program samodzielnie sprawdza dostępność i pobiera aktualizacje. Wykrywa on też automatycznie aktywne połączenie z internetem. Podczas pobierania nowych definicji wirusów otwiera się okno reklamy sugerując użytkownikowi zakup wersji płatnej.

Avira Antivirus Pro oraz Avira Internet Security Suite[edytuj]

Avira Antivirus Pro chroni dane w komputerze przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami, trojanami, robakami, adware, programami szpiegującymi, phishingiem. Dodatkowo, do wersji Pro została włączona możliwość ochrony poczty elektronicznej w czasie rzeczywistym, oraz aktualizacja od razu wtedy, gdy zostanie ona wydana przez producenta.

Kwarantanna[edytuj]

Jest to wydzielony katalog do przechowywania zainfekowanych plików. Z umieszczonych tam plików można w ograniczonym zakresie korzystać bez obawy, że infekcja przedostanie się dalej. Avira udostępni pliki z kwarantanny w bezpieczny sposób, o ile będzie to możliwe (np. nowe sygnatury umożliwią usunięcie wirusa). Przeznaczeniem kwarantanny jest całkowita, kontrolowana izolacja zainfekowanych plików.

Nagrody[edytuj]

Avira regularnie zdobywa nagrody w testach antywirusowych, co potwierdzają między innymi testy AV-Comparatives, która oceniła program Avira AntiVir Premium jako produkt roku 2008[1]. AV-Comparatives nagradzało produkt także roku 2010[2], 2012[3] i 2014[4].

Również w 2008 roku, Anti-Malware Test Lab przyznał produktowi złote odznaczenie za proaktywną ochronę antywirusową oraz wykrywaniu i usuwaniu rootkitów[5].

W 2009 roku brytyjskie czasopismo komputerowe PC Pro 6 na 6 gwiazdek i umieściło produkt na liście A dla oprogramowania chroniącego dane komputerowe[6].

Avira była także jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które uzyskały złoty certyfikat OESIS OK, który otrzymują firmy, których produkty odznaczają się pełną kompatybilnością z technologiami sieciowymi, takimi jak TLS i VPN[7].

W teście przeprowadzonym przez AV-TEST w lutym 2010 roku, Avira osiągnęła 99% wynik w wykrywaniu adware i spyware na żądanie[8].

Źródła:[9].

Porównanie poszczególnych wersji[edytuj]

Porównanie trzech wersji oprogramowania Avira
Avira Free Antivirus Avira Antivirus Pro Avira Internet Security Suite
AntiVir Tak Tak Tak
AntiDialer Tak Tak Tak
AntiRootkit Tak Tak Tak
Ekspresowe skanowanie Tak Tak Tak
Przejrzysty interfejs Tak Tak Tak
AntiPhishing Tak Tak Tak
AntiSpyware + AntiAdware Tak Tak Tak
Web Protection Tak Tak Tak
AntiDrive-by Nie Tak Tak
RescueSystem Nie Tak Tak
Mail Protection Nie Tak Tak
AntiSpam Nie Nie Tak
System kopii zapasowych Nie Nie Tak
AntiBot Nie Nie Tak

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]