Avira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Avira
Program antywirusowy
Logo Avira
Logo programu
Autor Avira Operations GmbH & Co. KG
System operacyjny Windows, macOS, Android, iOS
Aktualna wersja stabilna 15.0.25.171 (Windows) (21 marca 2017; miesiąc temu)
Licencja freeware / komercyjna / biznesowa
Strona internetowa

Avira Operations GmbH & Co. KG – niemiecka firma tworząca programy antywirusowe. Powstała w 1988 i posiada siedzibę w Tettnang w Niemczech. Program jest dostępny w internecie w wersji darmowej dla użytkowników domowych oraz komercyjnej, płatnej dla firm i przedsiębiorstw. Wszystkie wersje programu posiadają analizę heurystyczną (AHeAD), która pozwala na wykrywanie nieznanych zagrożeń internetowych.[1]

Avira Free Antivirus[edytuj]

Avira Free Antivirus to darmowy program antywirusowy, przeznaczony do domowego użytku z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Podobnie jak większość tego typu oprogramowania, program skanuje dyski w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i działa jako proces w tle (avgnt.exe).

System automatycznych aktualizacji sprawia, że program samodzielnie sprawdza dostępność i pobiera aktualizacje. Wykrywa on też automatycznie aktywne połączenie z internetem. Podczas pobierania nowych definicji wirusów otwiera się okno reklamy sugerując użytkownikowi zakup wersji płatnej.

Avira Antivirus Pro oraz Avira Internet Security Suite[edytuj]

Avira Antivirus Pro chroni dane w komputerze przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami, trojanami, robakami, adware, programami szpiegującymi, phishingiem. Dodatkowo, do wersji Pro została włączona możliwość ochrony poczty elektronicznej w czasie rzeczywistym, oraz aktualizacja od razu wtedy, gdy zostanie ona wydana przez producenta.

Kwarantanna[edytuj]

Jest to wydzielony katalog do przechowywania zainfekowanych plików. Z umieszczonych tam plików można w ograniczonym zakresie korzystać bez obawy, że infekcja przedostanie się dalej. Avira udostępni pliki z kwarantanny w bezpieczny sposób, o ile będzie to możliwe (np. nowe sygnatury umożliwią usunięcie wirusa). Przeznaczeniem kwarantanny jest całkowita, kontrolowana izolacja zainfekowanych plików.

Nagrody[edytuj]

Avira regularnie zdobywa nagrody w testach antywirusowych, co potwierdzają między innymi testy AV-Comparatives, która oceniła program Avira AntiVir Premium jako produkt roku 2008[2]. AV-Comparatives nagradzało produkt także roku 2010[3], 2012[4] i 2014[5].

Również w 2008 roku, Anti-Malware Test Lab przyznał produktowi złote odznaczenie za proaktywną ochronę antywirusową oraz wykrywaniu i usuwaniu rootkitów[6].

W 2009 roku brytyjskie czasopismo komputerowe PC Pro 6 na 6 gwiazdek i umieściło produkt na liście A dla oprogramowania chroniącego dane komputerowe[7].

Avira była także jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które uzyskały złoty certyfikat OESIS OK, który otrzymują firmy, których produkty odznaczają się pełną kompatybilnością z technologiami sieciowymi, takimi jak TLS i VPN[8].

W teście przeprowadzonym przez AV-TEST w lutym 2010 roku, Avira osiągnęła 99% wynik w wykrywaniu adware i spyware na żądanie[9].

Źródła:[10].

Porównanie poszczególnych wersji[edytuj]

Porównanie trzech wersji oprogramowania Avira
Avira Free Antivirus[11] Avira Antivirus Pro[12] Avira Internet Security Suite[13]
AntiVir Tak Tak Tak
AntiDialer Tak Tak Tak
AntiRootkit Tak Tak Tak
Ekspresowe skanowanie Tak Tak Tak
Przejrzysty interfejs Tak Tak Tak
AntiPhishing Tak Tak Tak
AntiSpyware + AntiAdware Tak Tak Tak
Web Protection Tak Tak Tak
AntiDrive-by Nie Tak Tak
RescueSystem Nie Tak Tak
Mail Protection Nie Tak Tak
AntiSpam Nie Nie Tak
System kopii zapasowych Nie Nie Tak
AntiBot Nie Nie Tak

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]