Avira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Avira
Program antywirusowy
Logo Avira
Logo programu
Autor Avira GmbH
System operacyjny Windows, Mac,
Android, iOS
Aktualna wersja stabilna 14.0.7.468 (Windows), 24 listopada 2014
Licencja freeware / komercyjna
Strona internetowa

Avira GmbH – niemiecka firma tworząca programy antywirusowe. Powstała w 1988 i posiada siedzibę w Tettnang w Niemczech. Program jest dostępny w internecie w wersji darmowej dla użytkowników domowych oraz komercyjnej, płatnej dla firm i przedsiębiorstw. Nie ma wersji polskiej aplikacji, ani spolszczenia. Producent zapowiedział jednak, iż w planach jest stworzenie wersji w wielu językach. Obecnie produkty firmy Avira są dostępne w czternastu językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, holenderskim, portugalskim, tureckim, rosyjskim, japońskim, chińskim i koreańskim. Wszystkie wersje Aviry posiadają zaawansowaną analizę heurystyczną (AHeAD). Zastosowanie tej technologii pozwala na wykrywanie nowych, nieznanych wirusów i robaków.

Avira AntiVir Personal – Free Antivirus[edytuj | edytuj kod]

Avira AntiVir Personal – Free Antivirus to darmowy program antywirusowy, przeznaczony do domowego użytku z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Podobnie jak większość tego typu oprogramowania, AntiVir skanuje dyski w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i działa jako proces w tle (avgnt.exe). Od wersji 8 silnik wyposażono w możliwość wykrywania i usuwania rootkitów, z kolei od wersji 9 skutecznie wykrywa i usuwa także komponenty programy szpiegujące, adware i phishing.

System automatycznych aktualizacji sprawia, że program samodzielnie sprawdza dostępność i pobiera aktualizacje. Wykrywa on też automatycznie aktywne połączenie z internetem. Podczas pobierania nowych definicji wirusów (.vdf – Virus Definition File) otwiera się okno reklamy sugerując użytkownikowi zakup wersji płatnej. W wersji 2012 producent zmniejszył ilość wyświetlanych reklam. Obecnie wyświetlają się one rzadko.

Avira AntiVir Premium oraz Avira Premium Security Suite[edytuj | edytuj kod]

Avira Premium chroni dane w komputerze przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami, trojanami, robakami, adware, programami szpiegującymi, phishingiem. Dodatkowo, do wersji Premium został włączona możliwość ochrony poczty elektronicznej w czasie rzeczywistym, oraz aktualizacja od razu wtedy, gdy zostanie ona wydana przez producenta, czyli do dziewięciu razy na dobę (7.01.02.143 - 7.01.02.151, wydane 10 marca 2009). Od wersji 8, wersja Premium posiada moduł skanujący strony internetowe – WebGuard.

Wersja Security Suite została dodatkowo wyposażona w zaporę sieciową i ochronę rodzicielską, co zapewnia pełną ochronę komputera.

Kwarantanna[edytuj | edytuj kod]

Jest to specjalny, wydzielony katalog do przechowywania zainfekowanych plików. Z umieszczonych tam plików można w ograniczonym zakresie korzystać bez obawy, że infekcja przedostanie się dalej. Avira udostępni pliki z kwarantanny w bezpieczny sposób, o ile będzie to możliwe (np. nowe sygnatury umożliwią usunięcie wirusa). Przeznaczeniem kwarantanny jest całkowita, kontrolowana izolacja zainfekowanych plików.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Avira regularnie zdobywa nagrody w testach antywirusowych, co potwierdzają między innymi testy AV-comparatives[1], która oceniła program Avira AntiVir Premium jako produkt roku 2008[2].

Porównanie poszczególnych wersji[edytuj | edytuj kod]

Avira Free Antivirus Avira AntiVir Premium Avira Premium Security Suite
Reklamy Nie Nie Nie
AntiVir Tak Tak Tak
AntiDialer Tak Tak Tak
AntiRootkit Tak Tak Tak
Ekspresowe skanowanie Tak Tak Tak
Przejrzysty interfejs Tak Tak Tak
AntiPhishing Tak Tak Tak
AntiSpyware + AntiAdware Tak Tak Tak
Web Protection Tak Tak Tak
Zapora sieciowa Tak - zarządzanie Zaporą Systemu Windows

(tylko Microsoft Windows: Vista/7/ 8/8.1)

Tak - zarządzanie Zaporą Systemu Windows

(tylko Microsoft Windows: Vista/7/ 8/8.1)

Tak
Tryb dla gier Tak (trzeba doinstalować) Tak (trzeba doinstalować) Tak
AntiDrive-by Nie Tak Tak
RescueSystem Nie Tak Tak
Mail Protection Nie Tak Tak
AntiSpam Nie Nie Tak
System kopii zapasowych Nie Nie Tak
AntiBot Nie Nie Tak
Koszt (na 1 PC) Freeware od 19,95 od 39,95

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy