Awiw Gefen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Aviv Geffen)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Awiw Gefen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 maja 1973
Ramat Gan

Instrumenty

gitara, instrumenty klawiszowe

Gatunki

rock

Zawód

muzyk, producent muzyczny

Aktywność

od 1990

Zespoły
Blackfield
podpis
Strona internetowa

Awiw Gefen (hebr.) אביב גפן, (ang.) Aviv Geffen (ur. 10 maja 1973 w Ramat Gan) – izraelski muzyk rockowy, lokalna gwiazda muzyki pop i idol młodzieżowy. Syn poety Jonatana Gefena, brat aktorki i reżyserki Sziry Gefen oraz siostrzeniec Moszego Dajana.

Autor kontrowersyjnych tekstów piosenek, dotyczących problemów związanych z przemocą, narkotykami i alkoholem. Znany także z niekonwencjonalnego zachowania i androgynicznego wizerunku, przypominającego Davida Bowie.

Gefen jest zaangażowany w popieranie procesu pokojowego w Palestynie. 4 listopada 1995 roku wystąpił przed uczestnikami demonstracji pokojowej w Tel Awiwie, podczas której zginął w zamachu Icchak Rabin. Wspomnienia tego wydarzenia zawarł w wielu utworach, z których najbardziej znany to Aschmah alejnu (Płacząc za tobą).

Na międzynarodowym rynku muzycznym Gefen znany jest ze współpracy ze Stevenem Wilsonem, z którym stworzył duet Blackfield. Część repertuaru Blackfield stanowią starsze piosenki Gefena w nowej aranżacji i z angielskimi tekstami.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]