Avon (hrabstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Avon
Hrabstwo ceremonialne
i niemetropolitalne
1974-1996
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

South West England

Siedziba

Bristol

Szczegółowy podział administracyjny
Plan
Liczba dystryktów

6

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Portal Wielka Brytania

Avon – dawne hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-zachodniej Anglii, istniejące w latach 1974-1996, położone nad estuarium rzeki Severn i Kanałem Bristolskim. Od 1994 roku do czasu likwidacji hrabstwo należało do regionu South West England.

Głównym ośrodkiem miejskim na terenie Avonu była aglomeracja Bristolu, który był stolicą hrabstwa. Innymi większymi miastami w hrabstwie były Bath oraz Weston-super-Mare.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo utworzone zostało na mocy ustawy Local Government Act 1972. W jego skład weszła południowa część hrabstwa Gloucestershire oraz północna hrabstwa Somerset.

W wyniku reformy administracyjnej w 1996 roku Avon podzielony został na cztery jednolite jednostki administracyjne (unitary authority) – Bath and North East Somerset, City of Bristol, North Somerset oraz South Gloucestershire. Funkcje ceremonialne na terytorium Avonu powróciły do hrabstw Gloucestershire i Somerset oraz przyznane zostały nowo powołanemu hrabstwu City of Bristol.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa hrabstwa pochodziła od rzeki Avon. Pomimo likwidacji hrabstwa funkcjonuje ona do dnia dzisiejszego m.in. w nazwach lokalnych służb ratunkowych (Avon Fire and Rescue Service) i policji (Avon and Somerset Constabulary) oraz używana jest przez Royal Mail[1].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Hrabstwo Avon podzielone było na sześć dystryktów:

  1. Northavon
  2. Bristol
  3. Kingswood
  4. Woodspring
  5. Wansdyke
  6. Bath

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tessa Munt MP campaigns for Royal Mail database change. BBC News. [dostęp 2011-12-17]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]