Avondale (Chicago)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Chicago Avondale
Dzielnica (community area) Chicago
Ilustracja
Polski sklep w dzielnicy Jackowo na Milwaukee Avenue.
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Illinois
Hrabstwo Cook
Miasto Chicago
Dzielnica North Side
Powierzchnia 5,18 km²
Populacja 
• liczba ludności

39,262
Położenie na mapie Chicago
Położenie na mapie
Ziemia 41°56′24″N 87°42′36″W/41,940000 -87,710000
Portal Portal Stany Zjednoczone

Jackowo - jedna z 77 oficjalnie wyznaczonych dzielnic (community areas), popularna nazwa dzielnicy o angielskiej nazwie Avondale, w Chicago w USA.

Jackowo położone jest w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy rzeką Chicago a ulicami – Diversey Avenue, Addison Street i Pulaski Road.

Nazwa Jackowo pochodzi od parafii i polskiego kościoła pw. św. Jacka, który usytuowany jest w samym sercu dzielnicy Avondale, przy ulicy Wolfram.

  • obszar 5,18 km2
  • średni roczny dochód na mieszkańca $36 677

Dzielnica Avondale została włączona w granice administracyjne miasta Chicago w 1889 roku wraz z miasteczkiem Town of Jefferson – obecnie dzielnicą miasta o nazwie Jefferson Park.

Duże zagęszczenie fabryk w okolicy spowodowało, że w Avondale chętnie osiedlali się imigranci z Europy – zwłaszcza Niemcy, Skandynawowie i Polacy, którzy wybudowali tu polski kościół i zaczęli nazywać Jackowem rejon w którym mieszkali.

Dziś Avondale to zróżnicowana pod względem etnicznym dzielnica z polskimi sprzedawcami na stacjach benzynowych i dziesiątkami polskich kawiarni, restauracji, biur i sklepów. Zwyczajowo Amerykanie określają Jackowo mianem Chicago's "Polish Village", czyli chicagowska "Polska wioska", właśnie taki napis widnieje tu na miejskich tablicach.

W ostatnich latach w okolicach Jackowa osiedla się coraz więcej emigrantów z Meksyku i Portoryko, a Polacy przeprowadzają się dalej na zachód metropolii lub na przedmieścia.