Avondale (Chicago)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Chicago Avondale
dzielnica (community area) Chicago
Polish Village.jpg
Polski sklep w dzielnicy Jackowo na Milwaukee Avenue.
Miasto Chicago
Status dzielnica (community area)
Zespół dzielnic North Side
Powierzchnia 5,18 km²
Ludność
 • liczba ludności

39,262
Położenie na planie Chicago
Położenie na planie Chicago
Położenie na mapie Chicago
Mapa lokalizacyjna Chicago
Avondale
Avondale
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Avondale
Avondale
Ziemia 41°56′N 87°43′W/41,940000 -87,710000

Jackowo - jedna z 77 oficjalnie wyznaczonych dzielnic (community areas), popularna nazwa dzielnicy o angielskiej nazwie Avondale, w Chicago w USA.

Jackowo położone jest w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy rzeką Chicago a ulicami – Diversey Avenue, Addison Street i Pulaski Road.

Nazwa Jackowo pochodzi od parafii i polskiego kościoła pw. św. Jacka, który usytuowany jest w samym sercu dzielnicy Avondale, przy ulicy Wolfram.

  • obszar 5,18 km2
  • średni roczny dochód na mieszkańca $36 677

Dzielnica Avondale została włączona w granice administracyjne miasta Chicago w 1889 roku wraz z miasteczkiem Town of Jefferson – obecnie dzielnicą miasta o nazwie Jefferson Park.

Duże zagęszczenie fabryk w okolicy spowodowało, że w Avondale chętnie osiedlali się imigranci z Europy – zwłaszcza Niemcy, Skandynawowie i Polacy, którzy wybudowali tu polski kościół i zaczęli nazywać Jackowem rejon w którym mieszkali.

Dziś Avondale to zróżnicowana pod względem etnicznym dzielnica z polskimi sprzedawcami na stacjach benzynowych i dziesiątkami polskich kawiarni, restauracji, biur i sklepów. Zwyczajowo Amerykanie określają Jackowo mianem Chicago's "Polish Village", czyli chicagowska "Polska wioska", właśnie taki napis widnieje tu na miejskich tablicach.

W ostatnich latach w okolicach Jackowa osiedla się coraz więcej emigrantów z Meksyku i Portoryko, a Polacy przeprowadzają się dalej na zachód metropolii lub na przedmieścia.