Avondale (Chicago)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Chicago Avondale
Dzielnica (community area) Chicago
Ilustracja
Polski sklep przy Milwaukee Avenue
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Illinois
Hrabstwo Cook
Miasto Chicago
Dzielnica North Side
Powierzchnia 5,18 km²
Populacja 
• liczba ludności

39,262
Położenie na mapie Chicago
Położenie na mapie
Portal Portal Stany Zjednoczone

Avondale – jedna z 77 oficjalnie wyznaczonych dzielnic (community areas) Chicago, położona w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy rzeką Chicago a ulicami Diversey Avenue, Addison Street i Pulaski Road. Jej potoczna nazwa (funkcjonująca wśród Polonii) to Jackowo, która pochodzi od parafii i polskiego kościoła pw. św. Jacka, który usytuowany jest w samym sercu dzielnicy, przy ulicy Wolfram.

Dzielnica Avondale została włączona w granice administracyjne miasta Chicago w 1889 roku wraz z miasteczkiem Town of Jefferson – obecnie dzielnicą miasta o nazwie Jefferson Park.

Duże zagęszczenie fabryk w okolicy spowodowało, że w Avondale chętnie osiedlali się imigranci z Europy – zwłaszcza Niemcy, Skandynawowie i Polacy, którzy wybudowali tu polski kościół i zaczęli nazywać Jackowem rejon w którym mieszkali.

Dziś Avondale to zróżnicowana pod względem etnicznym dzielnica z polskimi sprzedawcami na stacjach benzynowych i dziesiątkami polskich kawiarni, restauracji, biur i sklepów. Zwyczajowo Amerykanie określają Jackowo mianem Chicago's "Polish Village", czyli chicagowska "Polska wioska", właśnie taki napis widnieje tu na miejskich tablicach.

W ostatnich latach w okolicach Avondale osiedla się coraz więcej emigrantów z Meksyku i Portoryko, a Polacy przeprowadzają się dalej na zachód metropolii lub na przedmieścia.