Awal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Awal (z fr. aval, poręczenie wekslowe) – czynność prawna polegająca na przyjęciu przez poręczającego (awalistę) solidarnej odpowiedzialności za dług osoby podpisanej na wekslu. Awalista odpowiada za zapłatę weksla w przypadku, gdy osoba, za której dług wekslowy poręczył nie wywiązała się ze spłaty zobowiązania. Awal może dotyczyć całości lub części sumy wekslowej i każdej osoby podpisanej na wekslu; konieczne jest wówczas ujawnienie tego ograniczenia w treści weksla.

Dla ważności awalu konieczne jest złożenie przez poręczyciela podpisu na przedniej stronie weksla, na jego grzbiecie (odwrotnej stronie) bądź przedłużku. W dwóch ostatnich przypadkach - w celu jednoznacznego wskazania charakteru złożonego podpisu - niezbędne jest zamieszczenie zwrotu „Poręczam”, „Gwarantuję” lub podobnego.

Szczegółowe zasady dotyczące formy i zakresu awalu określone są w przepisach prawa kraju, w którym został udzielony awal.

Awal, podobnie jak ustawa antytrustowa, działa inaczej niż reszta prawa gdzie stosuje się zasadę domniemania niewinności podejrzanego. Jeśli awalista nie zrobi zastrzeżeń, przyjmuje się, że poręcza "za wszystko".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Władysław Leopold Jaworski, Leksykon bankowo-giełdowy, Zbigniew Krzyżkiewicz (red.), Warszawa: Poltext, 2006, ISBN 83-88840-85-1, OCLC 749610802.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]