Awamori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Butelka awamori Kikunotsuyu i szklanka trunku w popularnej odmianie z lodem

Awamori (jap. 泡盛 awa-mori) – rodzaj napoju alkoholowego, pochodzącego z japońskiej wyspy Okinawa.

Od początku XV wieku wyspy Riukiu prowadziły wielostronny handel z Chinami i krajami Azji Południowo-Wschodniej. Import obejmował również destylowany alkohol z terenów ówczesnego Syjamu (obecnie Tajlandia), co pociągnęło za sobą wprowadzenie na wyspy tamtejszej techniki i produkcję własnego alkoholu. Z biegiem lat udoskonalano proces wytwarzania i wprowadzano zmiany, co pozwoliło nawet na jego eksport[1].

Awamori jest wytwarzana w procesie destylacji długoziarnistego ryżu gatunku indica[2], sprowadzanego z Tajlandii. Produkcja jest więc podobna, jak w przypadku shōchū, ale odmienna od procesu wytwarzania sake (właśc. nihon-shu), w którym wykorzystuje się fermentację.

W przypadku alkoholu Okinawy wykorzystuje się grzyby o nazwie Aspergillus awamori. Sake natomiast jest wytwarzana przy użyciu grzybów Aspergillus ozyrae[3].

Średni poziom alkoholu etylowego w awamori wynosi około 30%. Jednakże istnieją warianty wysokoprocentowych odmian tego trunku, które przekraczają 60% alkoholu. Napój podaje się głównie z dodatkiem wody oraz kostkami lodu. Sposób ten jest popularny właśnie na Okinawie.

Nazwę "awamori" zaczęto używać pod koniec XVII wieku. Wcześniej używano nazw: "saki", "shigechi saki" i "okusuri" (lekarstwo). Jest wiele teorii na temat pochodzenia nazwy awamori:

  • była niegdyś produkowana z prosa, a to po japońsku awa;
  • w trakcie nalewania tworzy bąbelki (również awa);
  • podczas nalewania mocnego alkoholu tworzy pianę (awa).
  • przybysze z klanu Satsuma na Kiusiu nazwali ten alkohol awamori, aby odróżnić go od własnego shōchū[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. History of Awamori. OKINAWA AWAMORI Distillers Association, 2002. [dostęp 2016-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)]. (ang.).
  2. Alcoholic Beverages. japan-guide.com, 2016. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
  3. Naomichi Ishige: The History and Culture of Japanese Food. s. 139. [dostęp 2016-10-28]. (ang.).
  4. About Awamori. Zuisen Distillery Co., Ltd. [dostęp 2016-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-29)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Okinawa Prefectural Government, "Awamori", Okinawa: Cultural Promotion Division, Okinawa Tourism and Cultural Affairs Bureau, 1996.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]