Awantura o Basię

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy powieści Kornela Makuszyńskiego. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Awantura o Basię
Autor Kornel Makuszyński
Typ utworu powieść dla młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data wydania 1937

Awantura o Basiępowieść napisana przez Kornela Makuszyńskiego w 1936 roku. Pierwszy raz została opublikowana w 1937 roku.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Opowiada historię dziewczynki o imieniu Basia. Matka dziewczynki ginie na dworcu przejechana przez pociąg. Opiekę przejmują przypadkowi ludzie. Najpierw doktorowa z prowincjonalnego miasteczka wysyła bohaterkę pociągiem, z kartką na szyi z zapisanym adresem osoby, do której ma się udać. Jednak kartka ulega po drodze częściowemu zniszczeniu i jest mylnie odczytana. Basia trafia ostatecznie pod opiekę znanego pisarza Olszowskiego, który otacza ja miłością. Wkrótce zgłasza się prawowita opiekunka - Stanisława Olszańska, przyjaciółka zmarłej w tragicznym wypadku matki Basi. Basia dostaje się pod wspólną opiekę Stanisławy i pisarza Olszowskiego, co wkrótce zostaje przypieczętowane małżeństwem obojga. Po wielu latach, Basia, już jako nastolatka, dowiaduje się, że jej ojciec - uczony, który zaginął podczas ekspedycji w Ameryce Południowej - został odnaleziony, ale cierpi na zaniki pamięci. Basia postanawia zaopiekować się tatą. Ojciec dzięki jej opiece odzyskuje pamięć.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jednym z epizodycznych bohaterów jest pisarz Kornel Makuszyński (autor powieści), który w powieści jest gwarantem umowy pomiędzy Stasią a Olszowskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kornel Makuszyński Awantura o Basię, Nasza Księgarnia, 2005.
  • Tadeusz Januszewski Słownik pisarzy i lektur dla szkół podstawowych, wyd. Delta