Awantura o Basię

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy powieści Kornela Makuszyńskiego. Zobacz też: inne znaczenia tego terminu.
Awantura o Basię
Autor Kornel Makuszyński
Typ utworu powieść dla młodzieży
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Polska
Język polski
Data wydania 1937

Awantura o Basiępowieść napisana przez Kornela Makuszyńskiego w 1936 roku. Pierwszy raz została opublikowana w 1937 roku.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Opowiada historię dziewczynki o tym imieniu, którą opiekują się przypadkowi ludzie. Najpierw doktorowa z prowincjonalnego miasteczka wysyła bohaterkę pociągiem, z kartką na szyi z zapisanym adresem osoby, do której ma się udać. Jednak kartka ulega po drodze zniszczeniu. Basia trafia ostatecznie pod opiekę znanego pisarza Olszowskiego, który otacza ja miłością. Wkrótce zgłasza się prawowita opiekunka - Stanisława Olszańska, przyjaciółka zmarłej w tragicznym wypadku matki Basi. Basia dostaje się pod wspólna opiekę Stanisławy i pisarza Olszowskiego, co wkrótce zostaje przypieczętowane małżeństwem obojga. Po wielu lata Basia, już jako nastolatka, dowiaduje się, że jej ojciec - uczony, który zaginął podczas ekspedycji w Ameryce Południowej, został odnaleziony, ale cierpi na zaniki pamięci. Basia postanawia zaopiekować się tatą. Ojciec dzięki jej opiece odzyskuję pamięć.

Ekranizacje[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jednym z epizodycznych bohaterów jest pisarz Kornel Makuszyński (autor powieści), który w powieści jest gwarantem umowy pomiędzy Stasią a Olszowskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kornel Makuszyński Awantura o Basię, Nasza Księgarnia, 2005.
  • Tadeusz Januszewski Słownik pisarzy i lektur dla szkół podstawowych, wyd. Delta