Awiszaj Brawerman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Awiszaj Brawerman
אבישי ברוורמן
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1948
Izrael
Minister ds. mniejszości
w drugim rządzie Binjamina Netanjahu
Okres od 31 marca 2009
Przynależność polityczna Partia Pracy

Awiszaj Brawerman (hebr: אבישי ברוורמן) (ur. 1948) – izraelski polityk i ekonomista, były rektor Uniwersytetu Ben Guriona na Negewie. Członek Partii Pracy.

Studiował statystykę i ekonomię na Uniwersytecie w Tel Awiwie, tytuł doktora otrzymał z ekonomii na uniwersytecie Stanforda. Po pracy w World Bank w Waszyngtonie i specjalizacji w rozwoju ekonomicznym z uwzględnieniem sprawiedliwości społecznej, Brawerman wrócił do Izraela. Był rektorem Uniwersytetu Ben Guriona na Negewie przez 16 lat. Za swoją pracę na tym stanowisku otrzymał m.in. nagrodę władz miejskich Beer Shevy.

W listopadzie 2005, Brawerman ogłosił swoje wejście w świat polityki. Pomimo pogłosek, iż zasili nowo powstałą partię Ariela Szarona, Kadimę, Brawerman wstąpił do Partii Pracy[1]. Z jej listy wszedł do siedemnastego Knesetu.

Po wyborach w 2009 roku, w wyniku których lider Likudu Binjamin Netanjahu utworzył koalicję rządową, Brawerman wszedł 31 marca 2009 w skład gabinetu jako minister ds. mniejszości[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gil Stern Hoffman, Sheera Claire Frenkel: Braverman joins Labor, not Kadima (ang.). The Jerusalem Post, 24 listopada 2005. [dostęp 2018-10-06].
  2. Eighteenth Knesset: Government 32 (ang.). [dostęp 3 kwietnia 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]