Axel Poniatowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Axel Poniatowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1951
Rabat
Zawód polityk
Partia Republikanie
Axel Poniatowski z Bogdanem Borusewiczem oraz grupą francuskich parlamentarzystów w Senacie RP (2009)

Axel Poniatowski, właśc. Axel Michel Casimir Jean Jacques Ciolek Poniatowski (ur. 3 sierpnia 1951 w Rabacie) – francuski polityk, deputowany do Zgromadzenia Narodowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przez około 25 lat pracował w sektorze prywatnym, m.in. na kierowniczych stanowiskach w koncernie Thales. Od połowy lat 90. był radnym L'Isle-Adam, w 2001 objął urząd mera tego miasta. Przez kilka lat zasiadał także w radzie generalnej departamentu Val-d’Oise.

W 2002 z ramienia Unii na rzecz Większości Prezydenckiej został posłem do Zgromadzenia Narodowego XII kadencji. Podczas wyborów prezydenckich we Francji w 2007 roku pełnił funkcję rzecznika Nicolasa Sarkozy’ego ds. zagranicznych. W tym samym roku po raz drugi uzyskał mandat deputowanego (jako kandydat Unii na rzecz Ruchu Ludowego). W parlamencie XIII kadencji stanął na czele komisji spraw zagranicznych. W wyborach parlamentarnych w 2012 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wywodzi się z arystokratycznej rodziny Poniatowskich herbu Ciołek. Potomek Stanisława Poniatowskiego i Cassandry Luci. Jest synem dyplomaty, ministra zdrowia i opieki społecznej, a później ministra stanu i spraw wewnętrznych Francji, Michela Poniatowskiego, a także młodszym bratem polityka Ladislasa Poniatowskiego. Poprzez swoją babkę, Marie Josephe de Riquet, jest także potomkiem cesarza Napoleona Bonaparte.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Résultats des élections législatives 2012 (fr.). lexpress.fr, 17 czerwca 2012. [dostęp 2016-03-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]