Axel Poniatowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Axel Poniatowski
UMP rally Paris regional elections 2010-03-17 n01.jpg
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1951
Rabat
Deputowany do Zgromadzenia Narodowego XIV kadencji
Okres od 2012
Przynależność polityczna UMP
Axel Poniatowski z Bogdanem Borusewiczem oraz grupą francuskich parlamentarzystów w Senacie RP (2009)

Axel Michel Casimir Jean Jacques Ciolek Poniatowski (ur. 3 sierpnia 1951 w Rabacie) – francuski polityk, deputowany do Zgromadzenia Narodowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przez około 25 lat pracował w sektorze prywatnym, m.in. na kierowniczych stanowiskach w koncernie Thales. Od połowy lat 90. był radnym L'Isle-Adam, od 2001 sprawuje urząd mera tego miasta. Przez kilka lat zasiadał także w radzie generalnej departamentu Val-d'Oise.

W 2002 z ramienia Unii na rzecz Większości Prezydenckiej został posłem do Zgromadzenia Narodowego XII kadencji. Podczas wyborów prezydenckich we Francji w 2007 roku pełnił funkcję rzecznika Nicolasa Sarkozy'ego ds. zagranicznych. W tym samym roku po raz drugi uzyskał mandat deputowanego (jako kandydat Unii na rzecz Ruchu Ludowego). W parlamencie XIII kadencji stanął na czele komisji spraw zagranicznych. W wyborach parlamentarnych w 2012 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wywodzi się z arystokratycznej rodziny Poniatowskich herbu Ciołek. Potomek Stanisława Poniatowskiego i Cassandry Luci. Jest synem dyplomaty, ministra zdrowia i opieki społecznej, a później ministra stanu i spraw wewnętrznych Francji, Michela Poniatowskiego, a także młodszym bratem senatora Ladislasa Poniatowskiego. Poprzez swoją babkę, Marie Josephe de Riquet, jest także potomkiem cesarza Napoleona Bonaparte.

Przypisy

  1. Résultats des élections législatives 2012 (fr.). lexpress.fr, 17 czerwca 2012.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]