Ayyub Guliyev

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ayyub Guliyev (ur. w 1984) - azerski dyrygent.

Kiedy skończył piętnaście lat wstąpił do Akademii Muzycznej w Baku. Studiował tam dyrygenturę pod okiem profesora Y. Adigezalova. Studia ukończył ze złotym medalem w roku 2005. W roku 2001 na mocy decyzji Rady Naukowej Akademii Muzycznej Ayyub Guliyev otrzymał stypendium imieniem Uz Gadjibekova.

We wrześniu 2001 roku Ayyub Guliyev objął posadę II Dyrygenta Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Baku. W grudniu roku następnego został laureatem nagrody "Najwybitniejszy Student Roku" przyznawanej przez Fundację "Przyjaciele Kultury Azerbejdżanu". W latach 2004-2006 artysta uczył się pod okiem Daniela Hardinga i Riccardo Capasso. W Rosji kształcił się pod kierunkiem Artysty Ludowego ZSRR - profesora Yuri Simonova, a miało to miejsce w Petersburgu i w Azerbejdżanie znanego dyrygenta prof. R. Abdullayeva w Baku. W latach 2005-2007 Ayyub Guliyev studiował na wydziale dyrygentury operowej w Państwowym Konserwatorium imieniem N. A. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Były to studia podyplomowe, które odbył pod kierunkiem profesora A. I. Polishuka. Następnie kształcił się w klasie profesora M. Stringera na Państwowym Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki - 2008. Od najmłodszych lat twórcza działalność A. Guliyeva - zarówno jako wirtuoza gry na instrumencie tar (narodowym instrumencie Azerbejdżanu) jak i dyrygenta orkiestry symfonicznej - miała znamiona działalności niezwykle produktywnej. Między marcem a majem roku 1997 Guliyev występował wraz ze swoim ojcem profesorem Ramizem Guliyevem na koncertach, które były dedykowane legendarnemu wiolonczeliście i dyrygentowi Mścisławowi Rostropowiczowi z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin i miały miejsce w Baku. Maestro Roztropowicz zafascynowany grą młodego muzyka zaprosił go do wzięcia udziału w gali koncertowej, która odbyła się następnie w Wielkiej Sali Koncertowej Moskiewskiego Konserwatorium (A. Guliyev był jedynym młodym muzykiem zaszczyconym zaproszeniem do wzięcia udziału w tym koncercie).

W sierpniu 1998 na mocy dekretu wydanego przez Prezydenta Republiki Azerbejdżanu Ayyub Guliyev został wpisany do prezydenckiej "Złotej Księgi Młodych Talentów" (był jednym z pięciu młodych mużyków wybranych przez Prezydenta, aby dostąpić takiego zaszczytu). Ayyub Guliyev został poza tym uhonorowany przez Prezydenta wyróżnieniem w postaci przyznania mu Specjalnego Prezydenckiego Stypendium.

Guliyev odbył tournée po wielu krajach Europy i Azji. W latach 1997-1998 brał udział w "Dniach Kultury Azerbejdżanu " odbywających się w Londynie. W sierpniu 2002 wystąpił na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Stavanger, gdzie towarzyszyła mu Orkiestra Symfoniczna z Trondheim (Norwegia).

W październiku 2006 Ayyub Guliyev został laureatem I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Otrzymał również "Specjalną Nagrodę Orkiestry Filharmonii - najlepszy dyrygent konkursu". W styczniu 2007 Ayyub Guliyev poprowadził koncert z Filharmonią Podlaską, w programie którego znalazła się "Messa di Gloria" Giacoma Pucciniego, wykonana z udziałem Belarusian State Choir Capella (Bialoruskiego Chóru Państwowego). W maju 2007 miał miejsce debiut operowy artysty (dyrygował wówczas "Weselem Figara" Mozarta) w Petersburgu w Teatrze Państwowej Opery i Baletu. W sezonie koncertowym 2006-2008 Ayyub Guliyev koncertował jako dyrygent z następującymi orkiestrami: Orkiestra Symfoniczna w Trondheim (Norwegia), Orkiestra w Cadaques (Hiszpania), "Czescy Wirtuozi", Orkiestra Filharmonii w Zagrzebiu (Chorwacja), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii i Opery Podlasie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Kielcach, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Koszalinie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Zagrzebiu (Chorwacja), Państwowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Sankt Petersburgu, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Ermitażu, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Rosji Capella, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Nowosybirsku, Państwowa Uniwersytecka Orkiestra Symfoniczna Białorusi, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu.

Ayyub Guliyev występował w najbardziej renomowanych salach koncertowych na całym świecie, wśród których wymienić należy następujące miejsca - Wielka Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium imienia Piotra Czajkowskiego, Sala Koncertowa "Rosja", Sala imienia Glazunowa w Państwowym Konserwatorium w Sankt Petersburgu, "Pałac Beloselsky-Belozersky" (Rosja), "Kensington Hall" (Londyn), "Rohn Hobbard Hall" (Londyn), "Stavanger Konzertholl" (Norwegia), "Haakonshallen" (Norwegia), Filharmonia i Opera Podlaska, Filharmonia Bałtycka (Polska).

W grudniu 2006 Ayyub Guliyev został laureatem nagrody "Sukces Roku" przyznawanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Azerbejdżanie.