Azande (plemię)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy plemienia. Zobacz też: Wyżyna Azande.
Richard Buchta - Zande men with shields, harp.jpg

Azande – lud afrykański zamieszkały w Demokratycznej Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej i Sudanie Południowym. Lud ten liczy ok. 2,7 mln osób (1983).

Posługują się oni językiem pazande z grupy adamawa-ubangi. W okresie przedkolonialnym tworzyli drobne, wojownicze państwa, które prowadziły nieustanne wyprawy wojenne i łupieskie. Zasłynęli także jako łowcy niewolników, których odprzedawali arabskim kupcom, handlarze skórami i kością słoniową. W tamtym okresie nazywani byli ludem Niam-Niam i podejrzewani o kanibalizm.

Obecnie ludność ta zajmuje się rolnictwem, łowiectwem i częściowo hodowlą. Rozwinęli literaturę ustną, przekazywaną przez opowiadaczy i śpiewaków wędrownych. W większości kultywują animistyczne wierzenia plemienne. Wierzą w Boga Stwórcę – Mboli oraz w liczne bóstwa i duchy, zwłaszcza przodków. Wielką rolę pełni magia, którą zajmują się kwalifikowani znachorzy i zaklinacze obu płci, tworzący swoiste stowarzyszenia, biorący udział w radach i sądach plemiennych, otaczani opieką wodzów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • E. E. Evans-Pritchard: Witchcraft: Oracles and Magic Among the Azande. Oxford University Press, 1976. ISBN 0-19-874029-8.