Azjatycki żółw bagienny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Azjatycki żółw bagienny
Mauremys mutica
Cantor, 1842
Mauremys mutica kami
Mauremys mutica kami
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady / zauropsydy
Rząd żółwie
Podrząd żółwie skrytoszyjne
Rodzina żółwie lądowe
Podrodzina batagurowate
Rodzaj Mauremys
Gatunek Azjatycki żółw bagienny

Azjatycki żółw bagienny (Mauremys mutica) z ang. Asian Yellow Pond Turtle jest gatunkiem z rodziny batagurowatych. Dał on początek kilku hybrydom żółwi bagiennych, które traktowane są jako oddzielne gatunki. „Mauremys” iversoni jest hybrydą powstałą głównie na chińskich farmach żółwi, ale występuje również na wolności, głównie jako połączenie Mauremys mutica i Cuora trifasciata. Gatunek "Mauremys" pritchardi jest z kolei hybrydą z Chinemys reevesi. Obecnie wyróżnia się jeden podgatunek: Mauremys mutica cami zamieszkujący archipelag Riukiu w Japonii.
Ostatnie badania wykazały, że możliwe jest wyróżnienie kolejnych podgatunków, zwłaszcza na terenie Wietnamu oraz chińskiej prowincji Hajnan.
Gatunek chroniony przez Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Głowa szara lub brązowa z szeroką żółtą linią rozciągającą się od oczu do ucha. Broda i szyja żółta. Plastron żółty z dużą czarną plamą na każdej tarczy (w niektórych populacjach w większości lub całkowicie czarny. Karapaks brązowy. Samce mają lekko wklęsły plastron, samice zupełnie płaski. Samce mają dłuższe i grubsze ogony.

Biotop[edytuj | edytuj kod]

Niewielkie zbiorniki wodne.

Rozmiary[edytuj | edytuj kod]

Długość karapaksu nie przekracza 19 cm.

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Wszystkożerny, żywi się m.in. korzeniami i pędami roślin oraz bezkręgowcami takimi jak owady, rureczniki czy pijawki.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Mauremys mutica występuje w Chinach, Japonii i Wietnamie. W Chinach bardzo rozpowszechniony, zwłaszcza w centrum i na południu kraju, w prowincjach Yunnan, Hubei, Anhui, Jiangsu, Zhejiang, Jiangxi, Hunan, Fujian, Guangdong i Hainan oraz regionie autonomicznym Guangxi. W Wietnamie, żółwie te odnaleźć można w bagnach, stawach, i wolno płynących potokach w nizinnych regionach w północnej i północno-środkowej części kraju.

Zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Polowanie i handel, niszczenie naturalnego środowiska poprzez zanieczyszczenie wody, zwiększone użycie nawozów oraz pestycydów, oraz zmiana podmokłych terenów w ziemie uprawne.