Béatrice Dalle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Béatrice Dalle
Ilustracja
Béatrice Dalle, 1999
Imię i nazwisko Béatrice Françoise Odona Cabarrou
Data i miejsce urodzenia 19 grudnia 1964
Brest, w departamencie Morbihan, w regionie Bretanii, Francja

Béatrice Dalle, właściwie Béatrice Françoise Odona Cabarrou (ur. 19 grudnia 1964 w Brest, w departamencie Morbihan, w regionie Bretanii) – francuska aktorka i modelka.

Dorastała w Le Mans, w regionie Kraj Loary, w departamencie Sarthe. Stała się ikoną połowy anonimowych punków, gdy pracowała jako modelka najsłynniejszych fotografów. Kiedy jej zdjęcie ukazało się w czasopiśmie Photo Revue, jej osobą zainteresowała się znana agencja artystyczna Artmedia (jej klientami byli m.in. Yves Montand i Sandrine Bonnaire) i została odkryta dla kina przez reżysera Jeana-Jacques’a Beineixa, który w latach 1985-88 był jej mężem. Zadebiutowała na ekranie główną rolą nieobliczalnej Betty, która pod wpływem silnych emocji, które wywołuje w niej miłość popada w obłęd i dokonuje samookaleczenia w melodramacie Beineixa Betty Blue (37°2 le matin, 1986), za którą otrzymała nominację do nagrody Cezara. We włoskim dreszczowcu Czarownica (La Visione del Sabba, 1988) zagrała współczesną dziewczynę, Maddalenę, oskarżoną o morderstwo, lecz badającym ją psychiatrom mówi, że urodziła się przed trzystu siedemdziesięciu siedmiu laty. Następnie pojawiła się w szeregu głównych ról w filmach francuskich.

W 1991 roku wystąpiła w teledysku norweskiej grupy muzycznej A-ha do przeboju „Move to Memphis”. Zagrała w komediodramacie Jima Jarmuscha Noc na Ziemi (Night on Earth, 1991) u boku Winony Ryder i Geny Rowlands, dramacie Abla Ferrary Zaćmienie (The Blackout, 1997) z Matthew Modine, Claudią Schiffer, Dennisem Hopperem i Stevenem Bauerem, lecz obydwie produkcje były komercyjnymi porażkami. Odmówiono jej udziału w dramacie psychologicznym Szósty zmysł (The Sixth Sense, 1998) z Bruce’em Willisem.

W 1998 roku spotykała się z aktorem Alessandro Gassmanem, kiedy nieoczekiwanie 7 czerwca poślubił inną kobietę Sabrinę Knaflitz. W kontrowersyjnym projekcie Głód miłości (Trouble Every Day, 2001) z Vincentem Gallo wystąpiła jako kanibal. Po romansie z raperem Joeyem Starrem, w dniu 3 stycznia 2005 roku wyszła ponownie za mąż za Guenaëla Meziani, więźnia, który odsiadywał wyrok za zgwałcenie.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]