Börte Czono

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Börte Czono, Szary Wilk (mong. Бөртэ Чоно) – legendarny wódz mongolski, najstarszy przodek klanu Bordżygin, założyciel klanu Czono (Nukuz)[1]. Datuje się, że mógł żyć między VIII, a IX wiekiem naszej ery.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Imię Börte Czono jest tłumaczone jako „Niebiesko-szary Wilk”[2], w literaturze często jest to jednak skracane jako „Szary Wilk”. Istnieje wiele interpretacji symbolicznych tej postaci. Zgodnie z tradycją dawnych Mongołów wilk jest symbolem płci męskiej.

Istnieje interpretacja łącząca postacie Börte Czono i jego żony z symbolami nieba i ziemi. Te postacie również są czasami nazywane pierwszymi ludźmi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tajna Historia Mongołów[edytuj | edytuj kod]

Według Tajnej Historii Mongołów Börte Czono urodził się obarczony przeznaczeniem. Jego żoną była Gua Maral, Biała Łania. Razem z nią pokonał rzekę Tenggis i osiedlił się u źródła rzeki Onon na górze Burchan Chaldun. Jego synem był Batsagan (Badaczichan).

Potomkowie Börte Czono stanowili zaczątek wielu wpływowych klanów mongolskich, lecz za najważniejszy z nich uznaje się klan Bordżygin, z którego wywodził się Czyngis-Chan. Pomimo powiązania Szarego Wilka z tym klanem, nie był on jego biologicznym przodkiem, co wynikało z faktu, że jego założyciel, Bodonczar Munchag, urodził się w wyniku romansu Alan Gua z nieznanym mężczyzną innego rodu.

Datowanie[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie domniemanego roku narodzenia Batsagana – 2. rok ery Zhenyuan, 786 r. kalendarza gregoriańskiego, mongolski historyk, Hödöögiji Perlee, ustalił, że najbardziej prawdopodobną datą narodzin Börte Czono był 758 r. Jednakże nie należy traktować tej daty jako definitywnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Borte-Chino: progenitor of Genghis Khan? [online], e-history.kz [dostęp 2023-01-30] (ang.).
  2. Bolor Dictionary [online], www.bolor-toli.com [dostęp 2023-01-30].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]