Bąble Fermiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bąble Fermiego – na niebiesko zaznaczono promieniowanie rentgenowskie, na różowo promieniowanie gamma

Bąble Fermiego (ang. Fermi Bubbles) – tajemnicza formacja niewiadomego pochodzenia, znajdująca się tuż przy Drodze Mlecznej odkryta w 2010, promieniująca w zakresie rentgenowskim i gamma.

Pierwsze dowody na istnienie „bąbli” pochodziły z danych obserwacyjnych niemieckiego satelity ROSAT i amerykańskiej sondy WMAP, ale dopiero dokładniejsze obserwacje, wykonane przez obserwatorium kosmiczne Fermi Gamma-ray Space Telescope, pokazały w całej okazałości rozmiar tych tajemniczych obiektów. Bąble znajdują się bezpośrednio nad i pod centrum Galaktyki, rozciągając się na odległość około 25 tys. lat świetlnych[1].

Odkrycie „bąbli” zaskoczyło naukowców, którzy nie spodziewali się znaleźć tego typu obiektów w naszej Galaktyce[2].

Niepewna jest natura i pochodzenie „bąbli”, choć naukowcy sugerują, że mogą one być pozostałością po dżetach, które mogły być w przeszłości wyrzucane z centrum Galaktyki przez znajdującą się tam supermasywną czarną dziurę. Pod uwagę brane są także inne hipotezy dotyczące ich powstania[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Emily Baldwin: Fermi finds giant bubbles in Milky Way (ang.). Astronomy Now, 11 listopada 2010. [dostęp 2011-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-24)].
  2. Astronomers find giant, previously unseen structure in our galaxy (ang.). e! Science News, 9 listopada 2010. [dostęp 2011-04-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]