Bąków (powiat kluczborski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w województwie opolskim, powiecie kluczborskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Bąków
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Rodzaj miejscowości wieś
Państwo  Polska
Województwo opolskie
Powiat kluczborski
Gmina Kluczbork
Sołectwo Bąków
Liczba ludności 1400
Strefa numeracyjna 77
Kod pocztowy 46-233
Tablice rejestracyjne OKL
SIMC 0496231
Położenie na mapie gminy Kluczbork
Mapa lokalizacyjna gminy Kluczbork
Bąków
Bąków
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kluczborskiego
Bąków
Bąków
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
Bąków
Bąków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bąków
Bąków
Ziemia50°57′44,647″N 18°18′45,040″E/50,962402 18,312511

Bąków (niem. Bankau[1]) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, w gminie Kluczbork. Wieś leży nad rzeką Stobrawą.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa opolskiego.

Rys historyczny i stan obecny[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa w Bąkowie

Pierwsza zachowana informacja źródłowa o Bąkowie pochodzi już z 1258 r. W średniowieczu właścicielami wioski była znana rodzina von Frankenberg. W pierwszej połowie XVI w. dobra należały do rodziny von Stertz. W czasach późniejszych właścicielami majątku były między innymi rodziny von Seydlitz i von Salisch. W 1792 r. inkolta śląski uzyskał hrabia Ernest Filip Elżbieta von Bethusy-Huc z Saksonii, małżonek Anny Eleonory Amalii (1763-1836), córki Fryderyka Wilhelma von Posadowski, która wniosła mu w posagu Bąków. Następnie hrabia Ernest zakupił od Franciszka von Gaschin kolejne majątki w powiecie oleskim i kluczborskim (miasto Olesno, wioski: Wojciechów, Maciejów, Paruszowice i Dobiercice). W 1799 r. uczynił z Bąkowa główną rezydencję swej rodziny. W rękach jego potomków majątek pozostał do 1943 r. Jeden z przedstawicieli rodu, Eugeniusz hrabia von Bethusy-Huc (1842-1926) w 1869 r. w Oleśnie ożenił się z Valeską von Reiswitz z Wędryni, znaną pisarką śląską. Jego krewniak hrabia Edward Jerzy, został w 1880 r. landratem powiatu kluczborskiego i przyczynił się do powstania linii kolejowej z Kluczborka do Tarnowskich Gór. W 1902 r. Henryk von Bethusy-Huc z Bąkowa poślubił Astrid von Moltke, córkę adiutanta cesarza Helmuta Jana Ludwika ze znanego rodu niemieckich wojskowych[2].

Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 12 listopada 1946[3]. 17 października 1984 roku doszło tu do katastrofy kolejowej w wyniku której zginęły 4 osoby, a 60 zostało rannych.

We wsi znajduje się jedna szkoła, przedszkole, OSP Bąków, stacja kolejowa, dom kultury.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

 • kościół par. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, drewniany, wybudowany na przełomie XIV/XV wieku, XVIII w. Ołtarz tego kościoła jest najstarszy na całym Śląsku. Jest jedynym przedreformacyjnym kościołem na terenie gminy Kluczbork, na której znajduje się obecnie 16 drewnianych kościołów. Jest jednym z głównych zabytków Bąkowa
 • plebania, z 1845 r.
 • mogiła braci Augusta i Emila Bassy, na cmentarzu katolickim
 • zespół pałacowy, z poł. XIX w.:
  • Pałac w Bąkowie, neoklasycystyczny wzniesiony około 1855 r. nawiązujący do architektury tzw. willi włoskiej i projektów Carla F. Schinkla. Przebudowany w czasach późniejszych z zatarciem części cech stylowych. Wzniesiony z cegły, potynkowany. Składa się z korpusu i dwóch węższych skrzydeł. Skrzydła i korpus zbudowane na planie prostokątów, dwukondygnacjowe, nad częścią centralną dach naczółkowy z powiekami, nad skrzydłami bocznymi dachy siodłowe z nowszymi lukarnami. Fasada (elewacja północna) dwudziestotrzyosiowa, korpus dziewięcioosiowy, z centralnym pozornym ryzalitem, zwieńczonym trójkątnym przyczółkiem i poprzedzonym portykiem filarowym podtrzymującym taras. W elewacji ogrodowej, w części środkowej, trójboczny ryzalit i taras. Na osiach skrzydeł bocznych wejścia, ponad nimi spłaszczone trójkątne przyczółki. Elewacje korpusu ozdobione boniowaniem, oknami w prostokątnych obramieniach oraz wydatnymi gzymsami. Reszta budynku ze znacznie uproszczonymi elewacjami[2]. Po drugiej wojnie światowej majątek upaństwowiono, a pałac przekształcono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Zabytek obecnie w dalszym ciągu pełni tę funkcję, dlatego można go zwiedzać tylko z zewnątrz. Dawną rezydencję otacza zaniedbany park krajobrazowy, w pobliżu zachowane zabudowania folwarczne.
  • park[4].

Sport[edytuj | edytuj kod]

W 1947 we wsi został założony klub piłkarski LZS Bąków.[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. http://www.verwaltungsgeschichte.de/kreuzburg.html
 2. a b Neoklasycystyczny pałac w Bąkowie. [dostęp 3 marca 2016].
 3. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
 4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. [dostęp 4.12.2012].
 5. LZS Bąków na portalu opolskaliga.pl. [dostęp 3 marca 2016].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

SORTUJ:Bąków