Błękitny Skarabeusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Błękitny Skarabeusz (ang. Blue Beetle) – przydomek trzech postaci fikcyjnych, superbohaterów, znanych z serii komiksów DC Comics. Wymiennie do określenia Błękitny Skarabeusz stosowano pseudonim Żuk. W postać wcieliły się trzy osoby: Garrett Dan (później nazywany Dan Garrett), Ted Kord oraz Jaimie Reyes. Postać Błękitnego Skarabeusza została stworzona przez Charlesa Nicholasa Wojtkoskiego.

Postaci wcielające się w rolę superbohatera[edytuj | edytuj kod]

Dan Garret[edytuj | edytuj kod]

Oryginalnym Błękitnym Skarabeuszem był Dan Garret, syn oficera policyjnego zabitego przez kryminalistę. Jego debiut miał miejsce w Mystery Men Comics # 1 (sierpień 1939). Na początku serii postać nie posiadała nadzwyczajnych mocy.

Ted Kord[edytuj | edytuj kod]

Drugim Żukiem był Ted Kord - były uczeń Garreta, doskonały wynalazca i dobry atleta. Jego wujek, Jarvis Kord, badał skarabeusza - płytkę, która po przyklejeniu do pleców posiadacza rozrastała się po całym ciele, tworząc pancerz skarabeusza. Jednak ani Jarvis, ani Ted nie mogli zrozumieć działania pancerza. Jarvis ukradł płytkę, więc Ted i Batman ruszyli aby go odzyskać. W wyniku bitwy między Jarvisem a Tedem, bohater zginął, poświęcając życie.

Jaime Reyes[edytuj | edytuj kod]

Jaime był nastoletnim mieszkańcem El Paso. Jego matka pracowała w szpitalu i opiekowała się młodszą siostrą Jaimego, Milagro. Ojciec zwykle spędzał wolny czas w garażu. Kiedy Jaimie wracał wieczorem do domu, w Star Labs nastąpił wybuch, przez co chłopak został nowym nosicielem Skarabeusza. Był członkiem Ligi Młodych i Teen Titans. Jego przyjacielem był Tye Longshadow.

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

 1. Powrót Błękitnego Skarabeusza
 2. Upadek Błękitnego Skarabeusza
 3. Batman w przebraniu (jako Scarlet Scarab)
 4. Ostateczny koniec Owlmana
 5. Inwazja tajemniczych mikołajów
 6. Fatum Equinoxa
 7. Noc Huntress
 8. Zemsta rasy Reach
 9. Aquamen na wakacjach
 10. Starro w natarciu cz. 1 oraz cz. 2
 11. Bojownicy o wolność
 12. Darkseid nadchodzi
 • Blue Bettle pojawił się w 10. sezonie Smallville razem z Boosterem Goldem. Autorem odcinka z ich udziałem jest Geoff Johns, znany autor komiksów.[1]
 • Superbohater pojawia się także w kreskówce Liga Młodych: Inwazja. Występuje w niej m.in. wątek inwazji obcej rasy Siengan (ang. Reach) na Ziemię.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. 404錯誤-Android 台灣中文網, www.smallville.com.pl [dostęp 2019-03-07].