Błaga Dimitrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błaga Dimitrowa
Blaga Dimitrova Youn.jpg
Data i miejsce urodzenia 2 stycznia 1922
Biała Słatina
Data i miejsce śmierci 2 maja 2003
Sofia
Wiceprezydent Bułgarii
Okres od 1992
do 1993

Błaga Nikołowa Dimitrowa (bułg. Блага Николова Димитрова; ur. 2 stycznia 1922 w Białej Słatinie, zm. 2 maja 2003 w Sofii) – bułgarska pisarka, polityk, tłumaczka literatury polskiej, skandynawskiej i rosyjskiej na język bułgarski.

Urodziła się w rodzinie prawnika i nauczycielki, wczesne lata życia spędziła w Tyrnowie. W 1941 ukończyła gimnazjum w Sofii, zaś w 1945 została absolwentką filologii słowiańskiej w Uniwersytecie Sofijskim. W 1951 obroniła w Instytucie Maksyma Gorkiego w Moskwie pracę doktorską zatytułowaną "Majakowski i poezja bułgarska". Następnie przez wiele lat pracowała jako redaktor, tłumacz i społecznik.

Wydała wiele tomików poetyckich i kilka powieści. Dla kultury polskiej zasłużyła się jako tłumaczka literatury zarówno współczesnej (m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej) jak i klasycznej - jedyne dotychczas tłumaczenie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza na język bułgarski.

W 1970 r. oficjalnie poparła Aleksandra Sołżenicyna, który został wydalony ze Związku Radzieckiego. Za ten gest została usunięta z bułgarskiego związku pisarzy, a także znalazła się na liście twórców, których utwory nie były publikowane w Bułgarii. Pod koniec lat 80. znalazła miejsce wśród walczących o demokrację w Bułgarii. W 1988 współtworzyła pierwsze w totalitarnej Bułgarii organizacje pozarządowe: Klub Ekologicznej Obrony Ruse oraz Klub Poparcia dla Głasnosti i Przebudowy. Nieco później weszła w skład zarządu Federacji Klubów na rzecz Demokracji w ramach Związku Sił Demokratycznych (ZSD). Z listy ZSD została wybrana w 1991 do Zgromadzenia Narodowego 36. kadencji. Rok później objęła urząd wiceprezydenta u boku Żeliu Żelewa, jednak w 1993 podała się do dymisji z powodu nieporozumienia z prezydentem. Z działalności politycznej zrezygnowała w 1994.

Była zamężna. W 1967 zaadoptowała wietnamską dziewczynkę.

Bibliografia[edytuj]