Błasiakówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błasiakówka
Państwo

 Polska

Pasmo

Beskid Mały, Karpaty

Wysokość

ok. 750 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Błasiakówka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Błasiakówka”
Ziemia49°46′34,7″N 19°18′53,3″E/49,776306 19,314806

Błasiakówka (ok. 750 m) – szczyt w głównym grzbiecie wschodniej części Beskidu Małego, zwanej Beskidem Andrychowskim lub Górami Zasolskimi. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Beskidem (759 m) i Przełęczą Kocierską. Stoki północne opadają do doliny źródłowego cieku potoku Wielka Puszcza, południowe tworzą między dwoma potokami grzbiet opadający do doliny Kocierzanki. Grzbietem tym z Kocierza Rychwałdzkiego biegnie przez Przełęcz Kocierską droga do Andrychowa, tuż po wschodniej stronie omijająca niepozorny wierzchołek Błasiakówki[1].

Na północnych stokach Błasiakówki i w siodle Przełęczy Kocierskiej znajduje się duży ośrodek wypoczynkowy „Kocierz”. Jeszcze przed II wojną światową Żydzi z Andrychowa wybudowali tutaj dom wczasowy. Po wojnie zamieniony został na schronisko górskie wadowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W latach 60. XX wieku schronisko to i okoliczny teren wykupiła kopalnia węgla „Miechowice” z Bytomia. Schronisko rozebrano, wybudowano natomiast potężny ośrodek wypoczynkowy o wysokim standardzie. W latach 70. kręcono w nim jeden z odcinków serialu „Dyrektorzy”. Obecnie ośrodek jest własnością spółki cywilnej, która oferuje w nim całą gamę usług. W ośrodku jest restauracja i regionalna karczma, hotel SPA, basen, boisko sportowe, park linowy, korty tenisowe, a w zimie działa wyciąg narciarski[2].

Błasiakówkę porasta las, ale na jej grzbiecie opadającym do doliny Kocierzanki znajdują się polany i osiedla miejscowości Kocierz Rychwałdzki[1].

Szlaki turystyczne
szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Żarnówka MałaŻarKiczeraPrzełęcz IsepnickaCisowa GrapaWielka Cisowa GrapaPrzysłop CisowyKocierzPrzełęcz Szeroka – Beskid – Błasiakówka – Przełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4.05 h, ↓ 3.30 h
szlak turystyczny zielony odcinek: PorąbkaStojaczyskaBukowski Groń - TrzonkaPrzełęcz BukowskaMała BukowaWielka BukowaPrzełęcz Cygańska – Błasiakówka – Kocierz Rychwałdzki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.
  2. Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9.
Panorama widokowa z okolic Wielkiego Gibasów Gronia. Błasiakówka wśród opisanych szczytów
Panorama widokowa z okolic Wielkiego Gibasów Gronia. Błasiakówka wśród opisanych szczytów