Błeszno (Częstochowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błeszno
Dzielnica Częstochowy
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miasto

Częstochowa

W granicach Częstochowy

1 lipca 1952[1]

SIMC

0930897

Zarządzający

Marzanna Mioduszewska- Koniarska

Powierzchnia

16,21[2] km²

Populacja (30 kwietnia 2014)
• liczba ludności


4133[2]

• gęstość

254,81 os./km²

Strefa numeracyjna

+48 34

Tablice rejestracyjne

SC

Położenie na mapie Częstochowy
Położenie na mapie
50°46′07″N 19°09′04″E/50,768611 19,151111
Portal Polska

Błeszno – dzielnica Częstochowy, znajdująca się w południowej części miasta. W skład dzielnicy wchodzą również osiedla Kręciwilk, Bugaj, Brzeziny Małe i Brzeziny Wielkie.

Błesznem nazywano obszar wybiegający poza współczesna dzielnicę, obejmujący także Ostatni Grosz i Raków. Błeszno stanowiło rozrzucony archipelag małych osad. Rolniczy charakter miał folwark Błeszno – Brzeziny. Od 2004 roku część dawnej dzielnicy Błeszno leży w granicach administracyjnych dzielnicy Wrzosowiak.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś istniała już tu w średniowieczu i związana była z założonym przez Abela Biela herbu Ostoja obronnym gródkiem. Osada należała do rodu Błeszyńskich h. Oksza. Według Marcina Bielskiego w XI wieku Jan Werszowiec zabił w oblężeniu Wrocławia księcia czeskiego Świętopełka II i ze swoim oddziałem przeszedł na stronę Polaków, przyczyniając się walnie do ich zwycięstwa. Książę Bolesław III Krzywousty nagrodził go za ten czyn związaną z nim ziemią. Z biegiem czasu potomkowie Jana Werszowica, protoplasty rodu Okszyców, podzielili się wsiami podarowanej ziemi i w XV wieku od ich nazw przyjęli nazwiska. Stąd Okszyńscy, Radoszewscy, Siemkowscy i Błeszyńscy.

Miejscowość leżała w Częstochowskim Obszarze Rudonośnym. W 1377 roku istniała tu kuźnica, od 1388 roku we władaniu Paulinów.

W latach 1470-1480 Błeszno podlegało pod parafię św. Zygmunta w Częstochowie, która od 1747 do 1866 roku była zarządzana przez paulinów z klasztoru Jasnogórskiego[3][4]. Wieś Bugaj w 1782 roku podlegała pod parafię w Konopiskach (filię parafii św.Zygmunta w Częstochowie).

Błeszno miejskiego charakteru zaczęło nabierać stopniowo w XX wieku. W 1930 włączono do Częstochowy wieś i folwark. W 1952 uzupełniono dzielnicę o resztę gromady Błeszno, należącej dotychczas do gminy Wrzosowa.

15 marca 2004 roku Rada Miasta Częstochowy w uchwale w sprawie utworzenia dzielnic oraz nadania im statutów ustaliła nowy podział administracyjny miasta[5].Ustalony podział jest niezgodny z historycznym. W jego wyniku osiedle mieszkalne Błeszno, wzgórze ostańcowe Błeszno, cmentarz Rakowski, ogródki działkowe "Błeszno - Wzgórze" znalazły się w granicach dzielnicy Wrzosowiak.

Na cmentarzu Rakowskim przy ul. Palmowej znajdują się pomniki zmarłych przed stu laty ziemian Błeszyńskich. W ostatnim czasie dokonano także odkrycia na cmentarzu zbiorowej mogiły żołnierzy Armii Krajowej pomordowanych w latach 19451956 przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Obszar dzielnicy obejmują terytoria czterech parafii katolickich:

Oświata[edytuj | edytuj kod]

Na terenie dzielnicy znajdują się placówki oświatowe:

  • Zespół Szkół nr 2 im. Polskich Noblistów: Szkoła Podstawowa nr 15 i Gimnazjum nr 23
  • Miejskie Przedszkole nr 19
  • Przedszkole Niepubliczne Klub Kubusia Puchatka V

Legenda[edytuj | edytuj kod]

W Błesznie przy zbiegu ulic Szkolnej i Grobli znajdują się mokradła, na których w latach 90. XX wieku odkryto murowane ślady zamku gotyckiego. Do dzisiaj można zauważyć jeszcze drobne pozostałości fosy i wałów, choć teren jest mocno zarośnięty i trudno dostępny. Bardzo skąpe informacje o zamku istnieją tylko w dokumentach z XIV wieku, nie wiadomo, co działo się z nim później. Być może zamek zamieszkiwał ród Bielów herbu Ostoja.

Dawno temu Błeszno było oddalone o 2 km od Częstochowy, od której dzieliła go jeszcze wieś Raków. Legenda mówi, że tamtejszym zamkiem władał bogaty i dumny rycerz, który często wspierał swoim wojskiem króla. W zamku była duża kaplica, bowiem rycerz był bardzo pobożny. Pewnego razu między władcą a rycerzem doszło do konfliktu, który wywołał bunt. Wysłane przez króla wojska zostały pokonane przez prywatne oddziały pana na Błesznie. Ten uniósł się pychą – swoim podwładnym i jeńcom oświadczył, że jest równy Bogu. W tym momencie rozwarła się ziemia, pochłonęła zamek i jego mieszkańców. Następnie miejsce to zostało zalane przez wodę. Powstało bagno, na którym czasem ciemną nocą można zobaczyć płomyki. Są to dusze rycerza-bluźniercy i jego sług. Według opowieści mieszkańców Błeszna mieścił się tutaj cmentarz, teraz w tym miejscu znajduje się ulica Owsiana

Łąki Błeszeńskie[edytuj | edytuj kod]

Łąki Błeszeńskie to duży obszar łąk ciągnących się na południe od dzielnic Wrzosowiak i Błeszno do gminy Poczesna. Liczne kanały odwadniające uchodzące do rzeki Brzezinka. Na łąkach można spotkać różne gatunki zwierząt takich jak zające, lisy czy sarny.[potrzebny przypis]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Panorama osiedla Błeszno widziana z ulicy Bohaterów Katynia
Panorama osiedla Błeszno widziana z ulicy Bohaterów Katynia

Przypisy[edytuj | edytuj kod]