Błogosławiona Izabela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiona
Izabela Francuska
Isabelle de France
dziewica
Ilustracja
Data urodzenia

1225

Data i miejsce śmierci

23 lutego 1270
Longchamp (obecnie tor wyścigowy w Lasku Bulońskim w Paryżu)

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

1521
przez Leona X

Wspomnienie

23 lutego

Izabela Francuska, błogosławiona Izabela, franc. Isabelle de France (ur. w marcu 1225, zm. 23 lutego 1270 w Longchamp w Paryżu)[1] – królewna francuska z dynastii Kapetyngów, córka Ludwika VIII Lwa i Blanki Kastylijskiej, dziewica, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Izabela urodziła się w 1225 roku jako jedenaste dziecko (a zarazem jedyna córka, która przeżyła dzieciństwo) króla Francji Ludwika Lwa i jego żony Blanki Kastylijskiej[2]. Jej braćmi byli m.in. następca na tronie ojca Ludwik IX, hrabia Artois Robert I oraz król Sycylii i Neapolu Karol Andegaweński[2]. Była kuzynką m.in. króla Anglii Henryka III oraz króla Kastylii i Leónu Ferdynanda III.

Od dzieciństwa przejawiała zamiłowanie do modlitwy, ascezy i życia zakonnego[2]. Odmawiała noszenia kosztownych strojów i biżuterii oraz często pościła, co niepokoiło jej matkę, ponieważ królewna była słabego zdrowia[2]. Izabela ograniczała swoje aktywności dworskie do minimum[2]. Miała blond włosy, odznaczała się urodą oraz budziła ogromną sympatię wśród dworzan[2]

W 1227 r. z woli matki została zaręczona z Hugonem, synem hrabiego Angoulême Hugona X Czarnego[2]. Następnie cesarz Fryderyk II zaproponował małżeństwo Izabeli ze swoim synem, Konradem IV, jednak królewna odmówiła[2]. W sprawie interweniował papież Innocenty IV, ale bezskutecznie. Izabela wiodła życie pod duchowym kierownictwem franciszkanów, poświęcając się modlitwie i działalności na rzecz najuboższych.

Wspólnie z najstarszym bratem Ludwikiem IX ufundowali klasztor w Longchamp, do którego sprowadziła Klaryski, a także razem z św. Bonawenturą ułożyła regułę klasztoru, która później została przejęta przez wszystkie wspólnoty Klarysek we Francji.

Zmarła 23 lutego 1270 r. w Longchamp[2]. Pochowana została w przyklasztornym kościele, który został zniszczony podczas Rewolucji francuskiej.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Agnieszka d'Harcourt, dama nadworna Izabeli, autorka jej żywota, przytacza 40 wypadków cudownych uleczeń za wstawiennictwem Izabeli, a po rozpatrzeniu ich papież Leon X wyniósł ją do godności ołtarzy i wpisał ją do katalogu błogosławionych. Beatyfikacja miała miejsce w 1521 roku.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 23 lutego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Isabella (Elisabeth) von Frankreich - Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  2. a b c d e f g h i Regine Pernoud, Królowa Blanka, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1989, s. 88, 107, 208-209, ISBN 83-06-01432-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]