Błotny Dół

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Błotny Dół – wąwóz w Ojcowskim Parku Narodowym (OPN). Jest bocznym, orograficznie lewym odgałęzieniem Doliny Sąspowskiej. Uchodzi do niej około 800 m powyżej jej wylotu do Doliny Prądnika[1].

Błotny Dół wcina się w południowe zbocze Złotej Góry. Jest całkowicie porośnięty lasem liściastym i znajduje się w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego[1]. W wylocie wąwozu znajdują się skały: Skały Lisie (po lewej) i Skała Kurowskiego i Langiewicza (po prawej). Według przekazywanych ustnie opowiadań miejscowej ludności w szałasach w Błotnym Dole schronili się uczestnicy powstania styczniowego podczas dżdżystej zimy 1863 roku[2].

U wylotu Błotnego Dołu na dnie Doliny Sąspowskiej znajduje się płaska łąka, na której Instytut Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN w Krakowie prowadzi badania faunistyczne i florystyczne. Nad potokiem Sąspówka w okolicach wylotu Błotnego Dołu i tej łąki rośnie rzadki gatunek ciepłolubnej rośliny- ułudka leśna (Omphalodes scorpioides)[2].

W skałach Błotnego Dołu znajdują się schrony jaskiniowe: Schronisko Dwuotworowe w Błotnym Dole i Schronisko w Lisich Skałach[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000, Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006, ISBN 83-87873-42-X
  2. a b Józef Partyka, Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny, Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, ISBN 83-7319-963-2
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2020-03-29].