Błyszczka jarzynówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błyszczka jarzynówka
Autographa gamma
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Rodzina

sówkowate

Podrodzina

błyszczki

Plemię

Plusiini

Rodzaj

Autographa

Gatunek

błyszczka jarzynówka

Synonimy
  • Phalaena gamma Linnaeus, 1758

Błyszczka jarzynówka[1], literówka jarzynówka[2] (Autographa gamma) – gatunek motyla z rodziny sówkowatych i podrodziny błyszczek.

Motyl o brunatnych, szaro opylonych: głowie, tułowiu i głaszczkach wargowych. Osiąga od 35 do 43 mm rozpiętości skrzydeł. Przednie skrzydło jest szarobrunatne z żółtobiałymi przepaskami oraz perłowosrebrzyście połyskującym rysunkiem złożonym z γ-kształtnej plamki i sąsiadującej z nią kropki. Przepaska falista występuje tylko w przedniej części skrzydła. U samca wezyka edeagusa ma dwa ciernie. Samice charakteryzuje silnie zesklerotyzowana i inkrustowana ziarenkowatymi sklerytami dystalna część korpusu torebki kopulacyjnej[3].

Gąsienicepolifagami[2] roślin zielnych, notowanymi jako szkodniki warzyw[2], zwłaszcza przy występujących niekiedy masowych pojawach[2]. Do przepoczwarczenia gąsienice budują oprzędy[2].

Owad rozprzestrzeniony od południowej Grenlandii, przez Europę i Syberię po rosyjski Daleki Wschód[4]. W Polsce pospolity, najpowszechniejszy z grupy błyszczek[2], pojawiający się w dwóch pokoleniach[2] latających odpowiednio: w maju–lipcu i lipcu–październiku[3]. Pierwsze pokolenie przylatuje z południa[2], natomiast drugie to osobniki wyklute w Polsce[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Carter: Motyle. Warszawa: Wiedza i Życie, 1993. ISBN 83-85231-90-0.
  2. a b c d e f g h i Jerzy Heintze: Motyle Polski. Atlas. Część pierwsza. Stanisław F. Adamczewski (red. nauk.). Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, s. 244. ISBN 83-02-03380-4.
  3. a b Klucze do oznaczania owadów Polski, cz. XXVII, zeszyt 53e. Sówki – Noctuidae. Podrodziny: Acontiinae, Sarrothripinae, Euteliinae, Plusiinae, Catocalinae, Rivulinae, Hypeninae i Herminiinae.. J. Buszko. Warszawa - Wrocław: 1983.
  4. Autographa. [w:] funet.fi [on-line]. [dostęp 2016-11-07].