Bến Hải

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bến Hải
Łuk triumfalny Hồ Chí Minha na moście Hiền Lương
Łuk triumfalny Hồ Chí Minha na moście Hiền Lương
Państwo  Wietnam
Rzeka
Długość 100 km
Powierzchnia zlewni 4950 km²
Źródło
Miejsce Góry Annamskie
Ujście
Recypient Morze Południowochińskie
Współrzędne 17°00′13,0″N 107°06′15,8″E/17,003600 107,104400
Położenie na mapie Wietnamu
Mapa lokalizacyjna Wietnamu
ujście
ujście

Bến Hải – rzeka w środkowym Wietnamie o długości ok. 100 km, w latach 1954-1975 rzeka graniczna pomiędzy Wietnamem Południowym i Północnym, a jednocześnie środek "strefy zdemilitaryzowanej", którą wytyczono podczas konferencji genewskiej w roku 1954 w przybliżeniu wzdłuż 17. równoleżnika szerokości geograficznej północnej. Strefa Zdemilitaryzowana rozciągała się po około 5 kilometrów po obu stronach rzeki. Wbrew nazwie w strefie zdemilitaryzowanej toczyły się ciężkie walki w czasie całego czasu trwania wojny wietnamskiej.

Rzeka ma źródła w Górach Annamskich przy granicy z Laosem i kieruje się do Morza Południowochińskiego, płynąc z zachodu na wschód. W dolnym biegu jest jedną z najwolniej płynących rzek Wietnamu, ustępując pod tym względem jedynie zdecydowanie najwolniejszej rzece Perfumowej.

W latach podziału na Wietnam Południowy i Północny główny trakt, czyli droga państwowa nr 1 biegnąca z południa na północ, przekraczała rzekę Bến Hải stalowym mostem Hiền Lương (zwanym również "Mostem Pokoju"), zbudowanym przez Francuzów w roku 1950. Gdy dokonano podziału na komunistyczną północ i republikańskie południe, most został pomalowany: północna jego część na czerwono, południowa zaś na żółto. Most ten został uszkodzony w wyniku amerykańskich bombardowań w roku 1967.

Po pokoju paryskim, zawartym w roku 1973, granica przestała istnieć, a Bến Hải stała się wewnętrzną rzeką Wietnamu.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Vietnam Place of Interest
  • Stanley Karnow: Vietnam: A History: The First Complete Account of Vietnam War, A companion to the PBS TV Series, Viking Press, New York 1972