B-ON Max

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
StreetScooter Work/Work L
B-ON Max/Giga
Ilustracja
StreetScooter Work przed liftingiem
Producent

StreetScooter
B-ON

Projektant

Jörg Sommer

Zaprezentowany

Marzec 2014

Okres produkcji

2014−2023

Miejsce produkcji

Niemcy Akwizgran
Niemcy Düren
Stany Zjednoczone Moreno Valley

Dane techniczne
Segment

dostawcze segmentu C

Typy nadwozia

2-drzwiowy furgon
2-drzwiowy pickup
2-drzwiowe podwozie

Napęd

przedni

Długość

4710 mm
5780 mm (L)

Szerokość

2090 mm

Wysokość

2040 mm
2350 mm (L)

Rozstaw osi

2800 mm
3800 mm (L)

Masa własna

2180 kg
2600 kg (L)

Liczba miejsc

2

Bagażnik

4,3 m3
8 m3 (L)

Ładowność

720 kg
1000 kg (L)

Dane dodatkowe
Konkurencja

Citroën ë-Berlingo
Nissan e-NV250
Opel Combo-e
Peugeot e-Partner
Renault Kangoo Z.E.
Toyota ProAce City Electric

StreetScooter Workelektryczny samochód dostawczy klasy kompaktowej produkowany pod niemiecką marką StreetScooter w latach 2014−2022 oraz pod luksemburską marką B-ON jako B-ON Max w latach 2022−2023.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

StreetScooter Work - tył
StreetScooter Work po liftingu
StreetScooter Work Pickup
StreetScooter Work L

Niemiecki startup StreetScooter z Akwizgranu wiosną 2014 roku przedstawił swój sztandarowy projekt w postaci kompaktowego samochodu dostawczego o napędzie elektrycznym[1]. Model Work przyjął postać furgonetki z dwubryłowym, dwudrzwiowym i dwumiejscowym nadwoziem z częścią transportową zagospodarowaną na trzy różne sposoby w zależności od preferencji klienta: skrzyniowym o przydomku handlowymBox, otwarty z burtami nazwany Pickup lub jako podwozie fabrycznie pozbawione nadbudowy zwane Pure[2].

Charakterystycznymi cechami wyglądu StreetScootera Work stały się agresywnie stylizowane reflektory, które w większości utworzyło jednak tylko plastikowe wypełnienie z osadzonymi w nim soczewkami. Ponadto nadwozie wykończono też ciemnymi plastikowymi nakładkami na zderzaki, nadkola i progi, które są łatwe w wymianie w razie obtarcia lub uszkodzenia[2].

Kabina pasażerska została wykończona materiałami o szarej tonacji. Przed kierowcą umieszczono kolorowy wyświetlacz cyfrowy wskazujący m.in. dane o prędkości i zasięgu. Ponadto pojazd wyposażono w system multimedialny z łącznością ze smartfonem technologią Bluetooth[2].

Work L[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2016 roku podczas wystawy samochodowej IAA Commercial Vehicles we Frankfurcie nad Menem przedstawiona została wydłużona odmiana o nazwie StreetScooter Work L[3], która trafiła do sprzedaży we wszystkich dotychczasowych trzech sposobach zabudowy przedziału transportowego[2]. Zyskała ona znacznie wydłużony rozstaw osi, co przełożyło się na dłuższe o 1,7 metra nadwozie. Samochód umożliwił przewiezienie w przedziale transportowym do 150 paczek o regularnych wymiarach, charakteryzując się ładownością równą 1000 kilogramom[3]. Aby sprostać większej masie całkowitej i obszerniejszemu nadwoziu, model Work L został wyposażony w mocniejszy silnik elektryczny, a także większą baterię litowo-jonową umożliwiającą przejechanie na jednym ładowaniu do 100 kilometrów więcej[3].

Lifting[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2019 roku StreetScootery Work oraz Work L przeszły obszerną restylizację[4], która przyniosła zmiany wizualne w wyglądzie pasa przedniego. Pojawiły się niżej osadzone, bardziej obłe obudowy reflektorów, a także dodatkowy wlot powietrza umieszczony w centralnym elemencie zderzaka z miejscem na logo firmowe lub znak Deutsche Post w przypadku floty dla tego nabywcy. Modernizacja przyniosła także bogatsze wyposażenie w standarzie obejmujące automatyczną klimatyzację, podgrzewanie foteli i łączność z systemem ratunkowym eCall. Pojazd wyposażono ponadto w nowocześniejszy system multimedialny zapewniający łączność z inferfejsami Apple CarPlay i Android Auto. StreetScooter wprowadził dodatkowo obszerniejszy przedział transportowy o większej ładowności[5].

Zmiana nazwy[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2022 Detusche Post dokonało sprzedaży firmy StreetScooter na rzecz nowego właściciela[6]. Luksemburskie Odin Automotive kontynuowało produkcję modeli Work/Work L do maja 2022 pod dotychczasową nazwą[7], by następnie dokonać rebrandingu wraz z nową nazwą producenta. Po tym jak przemianował się on na B-ON, tak i dostawcza rodzina otryzmała nowe logotypy oraz nazwę B-ON Max w przypadku odmiany krótszej oraz B-ON Giga w przypadku wariantu wydłużonego[8]. Produkcję zakończono we wrześniu 2023 po ogłoszeniu kłopotów finansowych firmy[9].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

StreetScooter Work zbudowany został z myślą o nabywcach flotowych. Głównym zostało niemieckie przedsiębiorstwo logistyczno-poczotwe Deutsche Post wraz z macierzystą spółką kurierską DHL, na których rzecz dostarczano większość wyprodukowanych egzemplarzy po przejęciu StreetScootera[10], dostarczając 11 tysięcy egzemplarzy w latach 2016−2020[11]. Innymi nabywcami furgonetek Work zostały także służby komunalne, władze niemieckich miast i prywatne przedsiębiorstwa. W lutym 2023 nowy właściciel i producent furgonetek B-ON ogłosił, że porozumiał się z ameyrykańskim przedsiębiorstwem Karma Automotive na mocy produkcji na potrzeby tamtejszego rynku w kaliornijskich zakładach w Moreno Valley[12].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Rodzina modelowa StreetScooter Work i Work L charakteryzuje się takimi samymi parametrami technicznymi. Wszystkie wyposażone są w silnik elektryczny napędzający przednią oś[2] o mocy 66 KM, charakteryzując się maksymalnym momentem obrotowym 200 Nm i prędkością maksymalną ograniczoną do 85 km/h[2]. Producent umożliwił wybór między bateriami o pojemności 20 lub 40 kWh, oferując odpowiednio maksymalny zasięg na jednym ładowaniu równy ok. 101 lub 205 kilometrom[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]