BAPS Shri Swaminarayan Mandir w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Swaminarayan Mandir
Ilustracja
Świątynia hinduska Swaminarayan
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Wyznanie

hinduizm

Rodzaj

BAPS

Historia
Data budowy

1990-1995

Data poświęcenia

20 sierpnia 1995

Położenie na mapie gminy Brent
Mapa konturowa gminy Brent, na dole znajduje się punkt z opisem „Swaminarayan Mandir”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Swaminarayan Mandir”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Swaminarayan Mandir”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Swaminarayan Mandir”
Ziemia51°32′51,00″N 0°15′42,01″W/51,547500 -0,261670

BAPS Shri Swaminarayan Mandir w Londyniemandir (świątynia hinduska) w dzielnicy Neasden (która stanowi część londyńskiej gminy Brent) w północno-zachodnim Londynie, niedaleko nowo wybudowanego narodowego stadionu Wembley.

Jest to pierwsza tradycyjna świątynia hinduistyczna w Europie[1] w przeciwieństwie do świątyń, które powstały w budynkach przekształconych na ten cel.

Opłacona przez hindusów z nurtu BAPS[2], pochodzącego z tradycji Swaminarayan założonej przez Bhagawana Swaminarajan, zbudowana została w ciągu 5 lat. Uroczyste otwarcie miało miejsce 20 sierpnia 1995. Ówcześnie był to największy hinduistyczny mandir w Europie, zanim niedaleko, w Birmingham nie powstała świątynia Shri Venkateswara[3].

W skład kompleksu wchodzą:

  • tradycyjna świątynia hinduska (mandir), która jest główną częścią kompleksu, skonstruowana głównie z ręcznie ciosanego włoskiego marmuru i bułgarskiego piaskowca;
  • stała wystawa zatytułowana "Zrozumieć hinduizm"
  • centrum kulturalne, znane jako "Haweli", z salą konferencyjna i sklepem z upominkami
  • kawiarnia i sklep

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hinduizm w Wielkiej Brytanii. "Modelowa mniejszość" w Zjednoczonym Królestwie. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 173, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.
  2. Hinduizm w Wielkiej Brytanii. "Modelowa mniejszość" w Zjednoczonym Królestwie/Pendżabczycy i Gudaratowie. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 173, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.
  3. Hinduizm w Wielkiej Brytanii. "Modelowa mniejszość" w Zjednoczonym Królestwie/Świątynie hinduistyczne w Wielkiej Brytanii. W: Monika Tworuschka, Udo Tworuschka: Religie świata. Michał Dobrzański (tł.), Grzegorz Polak (uzup.). Wyd. 1. T. V: Hinduizm. Warszawa: Agora SA, 2009, s. 172, seria: Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-7552-558-8.