BASE jumping

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Building (budynek)
Antenna (antena)
Span (skok z wiaduktu)
Earth (Ziemia – szczyt górski, ściana skalna)
El Capitan w pasmie górskim Sierra Nevada – miejsce częstych skoków BASE

BASE jumping (od angielskich słów building (budynek), antenna (antena), span (przęsło) i Earth (Ziemia)) – ekstremalny sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych z wieżowców, mostów, masztów, urwisk górskich i tym podobnych obiektów.

Popularne miejsca skoków[edytuj | edytuj kod]

Czynniki ryzyka[edytuj | edytuj kod]

Głównymi czynnikami ryzyka jest krótki czas, jaki skoczek ma na otwarcie spadochronu, oraz odległość dzieląca go podczas lotu od obiektu, z którego skacze. Nie bez znaczenia jest również to, że base jumper wyposażony jest na ogół tylko w jeden spadochron (posiadanie zapasowego jest często zbędne ze względu na krótki czas lotu). Kolejnym problemem jest samo lądowanie, które z reguły odbywa się na dość małej powierzchni.

Częstym czynnikiem powodującym śmierć spadochroniarzy jest nieprawidłowe ułożenie czaszy w plecaku i zgubna w skutkach pewność siebie. Ważnym czynnikiem jest też adrenalina, która powoduje pobudzenie organizmu i uśpienie czujności skoczka.

Głównie spotyka się wypadki, których przyczyną są niedoskonałości sprzętu bądź nagłe zmiany warunków pogodowych.

Jest to sport, w którym wiele zależy od przypadku, przez co liczba śmiertelnych wypadków osób rozpoczynających base jumping pokrywa się z liczbą doświadczonych skoczków[potrzebny przypis].

Wypadki śmiertelne[edytuj | edytuj kod]

Poczynając od 11 kwietnia 1981 do 8 października 2010, zginęło co najmniej 158 skoczków uprawiających ten sport.

  • 26 marca 2009 we włoskich Dolomitach podczas kręcenia spotu reklamowego zginął Shane McConkey, uważany za pioniera ekstremalnego narciarstwa[1] i znany z połączenia BASE jumpingu z narciarstwem.
  • 13 listopada 2009 w szpitalu w Zurychu zmarł w wyniku odniesionych obrażeń Ueli Gegenschatz, szwajcarski BASE jumper, paralotniarz i skydiver; kilkukrotny rekordzista świata. Dwa dni wcześniej wykonał skok z 88-metrowego wieżowca Sunrise Tower w Zurychu. Podmuch wiatru spowodował, że stracił kontrolę nad skokiem, a następnie uderzył w ziemię[2][3].
  • 20 sierpnia 2019 w Arabii Saudyjskiej podczas base jumpu zginął 38-letni naukowiec z Uniwersytetu Southampton, wykładowca astronautyki i badacz zaawansowanych napędów kosmicznych oraz projektant wingsuitów, dr Angelo Grubišić[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]