BASE jumping

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Building (budynek)
Antenna (antena)
Span (skok z wiaduktu)
Earth (Ziemia – szczyt górski, ściana skalna)
El Capitan w pasmie górskim Sierra Nevada – miejsce częstych skoków BASE

BASE jumping (od angielskich słów building (budynek), antenna (antena), span (przęsło) i Earth (Ziemia)) – ekstremalny sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych z wieżowców, mostów, masztów, urwisk górskich i tym podobnych obiektów.

Popularne miejsca skoków[edytuj | edytuj kod]

Czynniki ryzyka[edytuj | edytuj kod]

Głównymi czynnikami ryzyka jest krótki czas, jaki skoczek ma na otwarcie spadochronu, oraz odległość dzieląca go podczas lotu od obiektu, z którego skacze. Nie bez znaczenia jest również to, że base jumper wyposażony jest na ogół tylko w jeden spadochron (posiadanie zapasowego jest często zbędne ze względu na krótki czas lotu). Kolejnym problemem jest samo lądowanie, które z reguły odbywa się na dość małej powierzchni.

Częstym czynnikiem powodującym śmierć spadochroniarzy jest nieprawidłowe ułożenie czaszy w plecaku i zgubna w skutkach pewność siebie. Ważnym czynnikiem jest też adrenalina, która powoduje pobudzenie organizmu i uśpienie czujności skoczka.

Głównie spotyka się wypadki, których przyczyną są niedoskonałości sprzętu bądź nagłe zmiany warunków pogodowych.

Jest to sport, w którym wiele zależy od przypadku, przez co liczba śmiertelnych wypadków osób rozpoczynających base jumping pokrywa się z liczbą doświadczonych skoczków[potrzebny przypis].

Wypadki śmiertelne[edytuj | edytuj kod]

Poczynając od 11 kwietnia 1981 do 8 października 2010, zginęło co najmniej 158 skoczków uprawiających ten sport.

 • 26 marca 2009 we włoskich Dolomitach podczas kręcenia spotu reklamowego zginął Shane McConkey, uważany za pioniera ekstremalnego narciarstwa[1] i znany z połączenia BASE jumpingu z narciarstwem.
 • 13 listopada 2009 w szpitalu w Zurychu zmarł w wyniku odniesionych obrażeń Ueli Gegenschatz, szwajcarski BASE jumper, paralotniarz i skydiver; kilkukrotny rekordzista świata. Dwa dni wcześniej wykonał skok z 88-metrowego wieżowca Sunrise Tower w Zurychu. Podmuch wiatru spowodował, że stracił kontrolę nad skokiem, a następnie uderzył w ziemię[2] [3].
 • 16 maja 2015 w Yosemite Valley w wypadku podczas lotu w wingsuicie zginął Dean Potter[4].
 • 23 sierpnia 2018 w Walenstadt w Szwajcarii podczas lotu w wingsuicie zginął w wieku 38 lat Bartłomiej Kankowski, jeden z najbardziej doświadczonych skoczków spadochronowych w Polsce, były operator Jednostki Wojskowej GROM[5].
 • 20 sierpnia 2019 w Arabii Saudyjskiej podczas base jumpu zginął w wieku 38 lat naukowiec z Uniwersytetu Southampton, wykładowca astronautyki i badacz zaawansowanych napędów kosmicznych oraz projektant wingsuitów dr Angelo Grubišić[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Kaskader z filmów o Jamesie Bondzie zginął w Dolomitach, Gazeta.pl [dostęp 18.11.2009]
 2. Ueli Gegenschatz ist tot, Tagesanzeiger.ch [dostęp 17.11.2009]
 3. BASE Fatality List, Splatula.com [dostęp 18.11.2009](ang.)
 4. Grayson Schaffer: Dean Potter Killed in BASE-Jumping Accident, Outside, 17 maja 2015
 5. Edyta Żemła: Blue Sky Przyjacielu…, Onet Wiadomości, 11 września 2018
 6. British Nasa scientist Angelo Grubisic, 38, dies in horror wingsuit jump in Saudi Arabia, The Sun, 22 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]