BBC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy telewizji. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
BBC
BBC
BBC
Centrum Telewizyjne BBC w Londynie
Forma prawna korporacja medialna
Data założenia 1922
Siedziba Wielka Brytania Londyn, Wielka Brytania
Prezes lord Hall
Przewodniczący
rady nadzorczej
lord Patten
Branża media
Produkty radio i telewizja
Strona internetowa
Studio BBC News
Broadcasting House w Londynie, remontowana i rozbudowywana obecnie historyczna siedziba BBC, która wkrótce znów stanie się jej głównym ośrodkiem
Siedziba północnoirlandzkiego oddziału BBC w Belfaście
BBC New Media Village w Londynie

BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie[1].

Powstała w 1922 roku z inicjatywy sześciu firm zajmujących się produkcją sprzętu radiowego, które chciały prowadzić przy jej pomocy eksperymentalne nadawanie[2]. Korporacja utrzymuje się z produkcji własnych programów, abonamentu telewizyjnego (osiem kanałów telewizyjnych) i zysków należących do niej przedsiębiorstw. W Wielkiej Brytanii nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji. Jej część, BBC Worldwide, działa na zasadach komercyjnych[3].

Brytyjskie telewizyjne stacje BBC[edytuj]

Aktualnie działające stacje:

BBC One i BBC Two są ogólnodostępne naziemne w systemie analogowym, pozostałe są dostępne wyłącznie cyfrowo poprzez satelitę (platforma cyfrowa Sky Digital lub w przekazie niekodowanym z Astry 2D), w kablówce i również w naziemnej telewizji cyfrowej (Freeview). Można je odbierać również poza Wielką Brytanią, ale tylko za pomocą dużej anteny satelitarnej (z wyjątkiem BBC News i BBC Parliament, które są na łatwo dostępnej Astrze 2A).

Zlikwidowane stacje:

Bloki programowe:

BBC na świecie[edytuj]

 Osobny artykuł: BBC Worldwide.

Większość zagranicznej działalności BBC wyłączona została do osobnej spółki, BBC Worldwide, która w przeciwieństwie do zasadniczej części korporacji, działa na zasadach czysto komercyjnych. Jedynymi kanałami telewizyjnymi na rynki zagraniczne nie nadawanymi przez BBC Worldwide, lecz BBC World Service, są arabskojęzyczny kanał informacyjny BBC Arabic i jego odpowiednik w języku perskim BBC Persian.

Stacje radiowe BBC[edytuj]

Aktualnie działające stacje:

Zlikwidowane stacje:

[edytuj]

Logo korporacji zmieniło się 2 razy. Od 1922 do 1963 logo stanowiły trzy czarne litery (dwie pierwsze B, trzecia C). Od 1963 do 1997 funkcjonowała zmieniona wersja logo - trzy czarne romby (w pierwszym i w drugim rombie litera B, w trzecim C). Od 1997 logo BBC to trzy czarne kwadraty (w pierwszym i w drugim kwadracie litera B, w trzecim litera C).

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. BBC: World's largest broadcaster & Most trusted media brand. [dostęp 2011-01-18].
  2. Fragment kalendarium brytyjskiego radia. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-23)]. (ang.) [dostęp 2010-01-18]
  3. BBC - Annual Report and Accounts 2009/10 - Executive: financial overview. [dostęp 2011-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-02)].