BBC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy telewizji. Zobacz też: inne znaczenia tego skrótu.
British Broadcasting Corporation
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Siedziba Broadcasting House, Londyn
Data założenia 18 października 1922 (jako British Broadcasting Company)
1 stycznia 1927 (pod obecną nazwą)
Forma prawna Państwowe przedsiębiorstwo działające na bazie Królewskiego Przywileju
Prezes sir David Clementi
Dyrektor Tony Hall
Zatrudnienie 20,9 tys. osób (2016)
brak współrzędnych
Strona internetowa
Centrum Telewizyjne BBC w Londynie
Studio BBC News
Broadcasting House w Londynie, remontowana i rozbudowywana obecnie historyczna siedziba BBC, która wkrótce znów stanie się jej głównym ośrodkiem
Siedziba północnoirlandzkiego oddziału BBC w Belfaście
BBC New Media Village w Londynie

BBC (skrót od British Broadcasting Company, od 1 stycznia 1927 - British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie[1].

Powstała 18 października 1922 roku z inicjatywy sześciu firm zajmujących się produkcją sprzętu radiowego, które chciały prowadzić przy jej pomocy eksperymentalne nadawanie[2]. Licencję na nadawanie programu radiowego BBC otrzymała 1 listopada 1922, a pierwszy program radiowy wyemitowany został 14 listopada 1922 roku. Był to biuletyn informacyjny, czytany przez Arthura Burrowsa[3].

1 stycznia 1927 BBC została przejęta przez państwo. Zmieniła wówczas nazwę z British Broadcasting Company na British Broadcasting Corporation.

Pierwsze, eksperymentalne programy telewizyjne, z wykorzystaniem technologii opracowanej przez Johna Logie Bairda, nadane zostały 22 sierpnia 1932 roku. W trakcie testów emisyjnych BBC zdecydowało się ostatecznie na wykorzystywanie konkurencyjnej technologii, opracowanej przez firmę Guglielmo Marconiego. Początek oficjalnego nadawania przez BBC Television Service miał miejsce 2 listopada 1936 roku[4].

Korporacja utrzymuje się z produkcji programów, abonamentu telewizyjnego (BBC nie pobiera abonamentu za słuchanie radia, a jedynie za oglądanie jednego z ośmiu kanałów telewizyjnych) i zysków należących do niej przedsiębiorstw. W Wielkiej Brytanii nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń firm czy instytucji. Jej część, BBC Worldwide (tworząca głównie płatne kanały telewizyjne na rynki zagraniczne) działa na zasadach komercyjnych[5].

Netflix zarzucił BBC, że korzysta ze wsparcia brytyjskich podatników i wciąż nie jest przygotowana do zmieniających się sposobów konsumowania treści wideo. wydaje pieniądze, którymi platformy VOD nie dysponują. Szef BBC w odpowiedzi poinformował, że jedna produkcja firmy zdobyła większą ogladalność, niż "The Crown" Netflixa.[6]

BBC w Wielkiej Brytanii[edytuj | edytuj kod]

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie działające stacje:

 • BBC One – Pierwszy kanał brytyjskiej telewizji publicznej.
 • BBC Two – Drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Istnieje w trzech wersjach - osobnych dla Irlandii Północnej, Walii i Anglii.
 • BBC Four – Kanał BBC poświęcone kulturze i sztuce.- dzieli swoją częstotliwość z CBeebies.
 • CBeebies – kanał dla dzieci - dzieli swoją częstotliwość z BBC Four.
 • CBBC – Kanał dla starszych dzieci.
 • BBC News – 24-godz. kanał informacyjny. Dostępny w HD w telewizji naziemnej.
 • BBC Parliament – Kanał parlamentarny.

Stacje telewizyjne BBC są dostępne wyłącznie cyfrowo - poprzez satelitę (platforma cyfrowa Sky Digital lub w przekazie niekodowanym z Astry 2D), w kablówce oraz w naziemnej telewizji cyfrowej. Można je odbierać również poza Wielką Brytanią, ale tylko za pomocą dużej anteny satelitarnej.

Zlikwidowane stacje:

Bloki programowe:

Radio[edytuj | edytuj kod]

Ogólnokrajowe[edytuj | edytuj kod]

Dział radiowy BBC dla słuchaczy z Wielkiej Brytanii tworzy dziewięć rozgłośni radiowych i serwis tymczasowy. W Zjednoczonym Królestwie wszystkie ogólnokrajowe stacje radiowe BBC emitowane są w pokrywającym zdecydowaną większość obszaru kraju multipleksie radia cyfrowego DAB podobnym do systemu wykorzystywanego przez Polskie Radio, jednak bez uczestnictwa stacji lokalnych (obecnych czasem na multipleksach lokalnych). Poza tym stacje dostępne są w naziemnej telewizji cyfrowej, przez satelitę oraz nadawanie analogowe na falach długich, średnich i ultrakrótkich. Stacje BBC słuchane są chętnie także za granicą Zjednoczonego Królestwa - za pomocą internetu, w tym specjalnie dedykowanej aplikacji BBC iPlayer Radio na urządzenia mobilne. Aktualnie działające stacje:

Stacja Opis UKF LW MW DAB SAT DVB-T Słuchalność (w mln)[7]
BBC Radio 1 Rozgłośnia dla młodzieży dojrzałej (24-30 lat), emitujący muzykę nową, głównie pop. Tak Nie Nie Tak Tak Tak 9,586
BBC 1Xtra Rozgłośnia dla młodzieży (18-24). Nie Nie Nie Tak Tak Tak 1,031
BBC Radio 2 Najsłabiej sformatowana stacja dla dojrzałych odbiorców, obejmująca wiele gatunków muzycznych. Tak Nie Nie Tak Tak Tak 14,884
BBC Radio 3 Program emitujący muzykę klasyczną i zajmujący się sztuką. Tak Nie Nie Tak Tak Tak 2,062
BBC Radio 4 Stacja mówiona, zawierająca między innymi słuchowiska. Tak Tak Regionalnie Tak Tak Tak 11,551
BBC Radio 4 Extra Rozgłośnia emitująca archiwalne materiały BBC, głównie słuchowiska. Nie Nie Nie Tak Tak Tak 2,093
BBC Radio 5 Live Stacja informacyjna, zajmująca się też transmisją zawodów sportowych. Tak[8] Nie Tak Tak Tak Tak 5,631
BBC Radio 5 Live Sports Extra Stacja emitująca transmisje z rozgrywek sportowych, które nie zmieściły się w głównej stacji. Nie Nie Nie Tak Tak Tak 1,246
BBC Radio 6 Music Rozgłośnia emituje muzykę alternatywną. Nie Nie Nie Tak Tak Tak 2,235
BBC Asian Network Emituje program dla mniejszości etnicznych, częściowo w językach innych niż angielski. Nie Nie Regionalnie Tak Tak Tak 0,646
BBC World Service[9] Program informacyjny w języku angielskim, skierowany głównie na zagranicę Tak Tak Regionalnie Tak Tak Tak 1,593

Zlikwidowane stacje:

Stacje regionalne[edytuj | edytuj kod]

Stacje regionalne BBC dzielą się na te skierowane do różnych regionów poza Anglią. Główne stacje regionalne to:

 1. BBC Radio nan Gàidheal - program po gaelicku
 2. BBC Radio Shetland - program dla Szetland
 3. BBC Radio Orkney - program dla Orkad
 1. BBC Radio Foyle - program dla północno-zachodniej części Irlandii Północnej

Stacje lokalne[edytuj | edytuj kod]

Dla Anglii produkowanych jest 40 stacji regionalnych, pokrywających różne części tego kraju. Stacje te mogą się rozszczepiać (w celu emisji programów lokalnych lub różnych programów w przekazach cyfrowym oraz analogowym, na przykład dwóch równoległych meczów piłkarskich) oraz łączyć (emitując na przykład programy muzyczne lub pasma wieczorne przygotowywane przez jedną stację dla większego regionu), posiadają podobne dżingle.

BBC na świecie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: BBC Worldwide.

Większość zagranicznej działalności BBC wyłączona została do osobnej spółki, BBC Worldwide, która w przeciwieństwie do zasadniczej części korporacji, działa na zasadach czysto komercyjnych. Jedynymi kanałami telewizyjnymi na rynki zagraniczne nienadawanymi przez BBC Worldwide, lecz BBC World Service, są arabskojęzyczny kanał informacyjny BBC Arabic i jego odpowiednik w języku perskim BBC Persian.

[edytuj | edytuj kod]

Logo korporacji zmieniło się 2 razy. Od 1922 do 1963 logo stanowiły trzy czarne litery (dwie pierwsze B, trzecia C). Od 1963 do 1997 funkcjonowała zmieniona wersja logo - trzy czarne romby (w pierwszym i w drugim rombie litera B, w trzecim C). Od 1997 logo BBC to trzy czarne kwadraty (w pierwszym i w drugim kwadracie litera B, w trzecim litera C).

Komputery[edytuj | edytuj kod]

BBC już na początku lat 80 opracowała projekt "BBC Computer Literacy Project". Na ich zlecenie firma Acorn wyprodukowała komputer BBC Micro, który miał skomputeryzować Wielką Brytanię. Był to projekt edukacyjny, wykorzystywany analogicznie jak Elwro 800 Junior. Chociaż przeznaczenie tego komputera było głównie edukacyjne, a gry były dodatkiem do oprogramowania (nie był zgodny z ZX Spectrum jak Elwro 800 Junior, ani z żadnym innym popularnym komputerem jak Atari). Procesor wykorzystywany to zbliżony do stosowanego w Atari 6502. Mimo tego i ówczesnej pozycji na rynku BBC (dominujący nadawca telewizyjny w Wielkiej Brytanii) komputer przegrał z racji wysokiej ceny (chociaż w przeciwieństwie do produkowanego w Polsce, był łatwo dostępny w sklepach) oraz mniejszej ilości gier komputerowych. Komputerem, który skomputeryzował Wielką Brytanię, jest Spectrum[10][11]. Osiągnięcia dokonane na tym komputerze są w użyciu do dziś - m.in. opracowano na nich architekturę ARM, czyli podstawę procesorów stosowanych we współczesnych smartfonach (2019)[12].

BBC nadal jest zaangażowane w rozwój umiejętności programistycznych społeczeństwa. Współczesny BBC micro:bit to niewielkich rozmiarów komputer oparty na ARM (część projektu BBC "Make it Digital initiative"), który można łatwo programować, posiada wbudowany czujnik ruchu, kompas i Bluetooth[13].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. BBC: World's largest broadcaster & Most trusted media brand. [dostęp 2011-01-18].
 2. Fragment kalendarium brytyjskiego radia (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-23)]. [dostęp 2010-01-18]
 3. Małgorzata Dwornik, Radio BBC. Historia od Marconiego po Elektryczne Gitary, „Reporterzy.info”, 2 października 2017.
 4. Małgorzata Dwornik, Telewizja BBC. Historia największego nadawcy TV na świecie, „Reporterzy.info”, 2 października 2017.
 5. BBC - Annual Report and Accounts 2009/10 - Executive: financial overview. [dostęp 2011-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-02)].
 6. Szef BBC kpi z oglądalności seriali Netfliksa. „Siedem milionów widzów w 17 miesięcy”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-03-13] (pol.).
 7. Badanie RAJAR za okres od maja do lipca 2017
 8. W godzinach nocnych (dokładne godziny są zależne od stacji) stacja jest retransmitowana przez część stacji lokalnych BBC na ich częstotliwościach
 9. Na falach długich, UKF oraz średnich stacja wykorzystuje częstotliwości BBC Radio 4 między 01:00 a 05:20 czasu brytyjskiego (02:00 a 06:20 czasu polskiego). W DAB stacja nadaje całodobowo.
 10. ZX Spectrum vs BBC Micro: the TV drama • Eurogamer.net, www.eurogamer.net [dostęp 2019-02-03] (ang.).
 11. BBC Micro, www.dataserve-retro.co.uk [dostęp 2019-02-03] (ang.).
 12. Who developed ARM architecture? How was it developed? - Quora, www.quora.com [dostęp 2019-02-03].
 13. BBC - Make It Digital - The BBC micro:bit, www.bbc.co.uk [dostęp 2019-02-03] (ang.).