BBC Arabic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BBC Arabic
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

11 marca 2008

Właściciel

BBC World Service

Kraj nadawania

 Wielka Brytania (przeznaczony wyłącznie na rynki zagraniczne)

Strona internetowa

BBC Arabic (pełna nazwa: BBC Arabic Television) – brytyjski kanał telewizyjny o profilu informacyjnym, nadający w języku arabskim i należący do BBC. Działa od 11 marca 2008.

BBC Arabic powstało jako pierwszy kanał BBC produkowany z myślą o widzach poza Wielką Brytanią o charakterze niekomercyjnym. W sensie organizacyjnym stanowi część BBC World Service i jest - podobnie jak cała ta część BBC - finansowany bezpośrednio z budżetu brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Jego zadaniem jest umożliwianie widzom arabskojęzycznym dostępu do wiadomości o wydarzeniach na świecie, widzianych z perspektywy krajów Zachodu. Tym samym ma stanowić alternatywę dla kanałów informacyjnych z krajów arabskich.

Zamiar utworzenia kanału został ogłoszony w październiku 2005. Aby uwolnić środki na jego powstanie, BBC World Service zlikwidowało 10 spośród swoich obcojęzycznych sekcji radiowych, w tym sekcję polską BBC. Pierwszym planowanym terminem uruchomienia nowej stacji była jesień 2007, jednak plan ten nie został dotrzymany. Dostępny jest drogą satelitarną oraz w Internecie, zaś jego odbiór jest całkowicie darmowy.

14 stycznia 2009 BBC uruchomiło perskojęzyczny kanał BBC Persian, wzorowany od strony organizacyjnej na BBC Arabic.