BBC One

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BBC One
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

2 listopada 1936

Właściciel

BBC

Kraj nadawania

Wielka Brytania

Strona internetowa
Siedziba Bbc

BBC One (przez wiele lat jedynkę w nazwie zapisywano jako cyfrę) – kanał telewizyjny pełniący w Wielkiej Brytanii funkcję pierwszego programu telewizji publicznej. Jest to najdłużej nadający ze wszystkich istniejących na świecie kanałów telewizyjnych - pierwsze, testowe przekazy rozpoczęto w 1929, a stałe nadawanie ma miejsce od 1936. Jak większość publicznych "Jedynek", BBC One stawia na bardzo zróżnicowany program, z mocno wyeksponowaną rolą informacji i sportu, ale także rozrywki. Według danych za maj 2006, średnia oglądalność stacji wynosiła 23%, co dawało jej pierwsze miejsce na brytyjskim rynku.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

W Wielkiej Brytanii kanał dostępny jest w cyfrowym przekazie naziemnym, w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Jego programy można również oglądać w trybie video on demand na platformie BBC iPlayer. Jest to usługa bezpłatna, ale ograniczona tylko do użytkowników posługujących się brytyjskimi adresami IP. Kanał dostępny jest w niekodowanym przekazie z satelity Astra 2E, gdzie można znaleźć, na osobnych pozycjach, wszystkie jego wersje regionalne; pokrycie sygnałem jest ograniczone do terytorium Wysp Brytyjskich, przez co odbiór na innych terenach jest utrudniony[1].

Mutacje regionalne[edytuj | edytuj kod]

Sygnał BBC One jest rozszczepiany wielokrotnie w ciągu każdego dnia, w efekcie czego kanał posiada kilkanaście mutacji. Można je podzielić na dwie główne grupy: tzw. narodowe (dla Szkocji, Walii i Irlandii Północnej) oraz regionalne dla poszczególnych części Anglii. W przypadku mutacji regionalnych rozszczepienie ma miejsce tylko w czasie przeznaczonym w ramówce na regionalne serwisy informacyjne i pogodowe. Mutacje narodowe (np. BBC One Wales) różnią się od zasadniczej ramówki w większym stopniu, ponieważ zawierają one również miejscowe programy sportowe, polityczne, społeczne, a nawet (zwłaszcza w szkockiej wersji) seriale. Ponadto każda z mutacji posiada własny zespół tzw. continuity announcers, czyli lektorów zapowiadających kolejne programy w czasie napisów końcowych oraz w przerwach między audycjami. Dzięki temu widzowie w każdej z czterech części składowych Wielkiej Brytanii słyszą lektorów mówiących z miejscowym akcentem.

Lista mutacji[edytuj | edytuj kod]

nazwa oddziału BBC siedziba tytuł regionalnych wiadomości
BBC Scotland Glasgow Reporting Scotland
BBC Cymru Wales Cardiff Wales Today
BBC Northern Ireland Belfast Newsline
BBC North East and Cumbria Newcastle upon Tyne Look North
BBC North West Salford North West Tonight
BBC Yorkshire Leeds Look North
BBC Yorkshire and Lincolnshire Kingston upon Hull Look North
BBC East Midlands Nottingham East Midlands Today
BBC West Midlands Birmingham Midlands Today
BBC East Norwich Look East
BBC South Southampton South Today
BBC London Broadcasting House, Londyn BBC London News
BBC West Bristol Points West
BBC South East Royal Tunbridge Wells South East Today
BBC South West Plymouth Spotlight

Nazwy[edytuj | edytuj kod]

BBC One czterokrotnie zmieniał swoją nazwę - od 1936 do 7 października 1960 kanał nosił nazwę BBC Television Service; od 8 października 1960 do 19 kwietnia 1964 pod nazwą BBC TV; od 20 kwietnia 1964 do 3 października 1997 pod nazwą BBC1; od 4 października 1997 pod obecną nazwą.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC One London. lyngsat.com. [dostęp 2014-03-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]