BBC Radio 1Xtra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BBC Radio 1Xtra
ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Język

angielski

Data założenia

2002

Właściciel

BBC

Format stacji

urban contemporary

Strona internetowa

BBC 1Xtrabrytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy, BBC, dostępna wyłącznie w BBC National DAB, satelitarnym przekazie cyfrowym oraz w Internecie. Jest siostrzanym kanałem jednej z czterech głównych stacji BBC - BBC Radio 1, od którego wywodzi także swoją nazwę.

1Xtra powstało w 2002 jako swoiste remedium na fakt, że według wielu obserwatorów i badań rynku, Radio 1 zaczęło starzeć się wraz ze swoimi słuchaczami. Nowa stacja miała być odpowiedzią na najnowsze trendy na rynku muzycznym i zatrzymać przy BBC odbiorców w wieku licealnym i studenckim.

Stacja działa w formacie urban contemporary, co oznacza skupienie się na tzw. czarnej muzyce, czyli takich gatunkach jak hip-hop, reggae, gospel, rhythm and blues, soca, drum and bass czy dancehall.

[edytuj | edytuj kod]

1 września 2007 BBC 1Xtra zmienił swoje logo: z czarnego koła z napisem "1X" (na prawo od koła chudy napis "tra", pod nim logo BBC) na czarne logo BBC, pod nim napis "RADIO" (na prawo od nich czarne koło z grubym napisem "1X", na prawo od koła napis "tra").

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]