BBC Radio 4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
BBC Radio 4
Państwo  Wielka Brytania
Założono 30 września 1967
Właściciel BBC
Częstotliwości
w miastach
naziemny przekaz analogowy i cyfrowy, przekaz satelitarny, Internet, sieci kablowe
Strona internetowa radia
Gmach Broadcasting House w Londynie, stanowiący główną siedzibę stacji

BBC Radio 4brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, BBC. Obecnie jest to drugi pod względem popularności kanał radiowy w Wielkiej Brytanii.[1] Ogromną większość programu stacji stanowią audycje mówione – informacyjne, publicystyczne i dokumentalne, a także słuchowiska i programy satyryczne. Najbardziej znaną pozycją programową jest poranny magazyn Today, ze średnią publicznością na poziomie 6 mln osób. Stacja nadaje także cykliczną audycję From Our Own Correspondent.

Cztery razy dziennie stacja nadaje specjalny serwis pogodowy dla rybaków i marynarzy, emitowany właśnie na tej antenie ze względu na jej dostępność na falach długich. Swój program kończy codziennie tuż przed godziną 01:00 odtworzeniem hymnu państwowego. W godz. 01:00-05:20 nie nadaje, zaś jej miejsce w eterze przejmuje wówczas BBC World Service.

Stacja jest kontynuatorką istniejącego od 1939 BBC Home Service. Pod obecną nazwą nadaje od 30 września 1967. Jest dostępna w cyfrowym i analogowym przekazie naziemnym, a także w Internecie. Część audycji jest także udostępniana jako podcast oraz retransmitowana na antenie BBC World Service.

[edytuj]

1 września 2007 zmieniło się logo: z fioletowego pionowego prostokąta, na górze białe logo BBC (pod nim napis "RADIO", pod logo i napisem przestrzenna cyfra 4) na czarne logo BBC, pod nim napis "RADIO" (obok loga i napisu fioletowe koło z grubą cyfrą 4 – trójkąt wewnątrz cyfry 4 zastąpiono przecinkiem).

Przypisy

  1. RAJAR: Quarterly listening figures to September 2014 (ang.). [dostęp 26 stycznia 2015].