BBC Radio 4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BBC Radio 4
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Data założenia

30 września 1967

Właściciel

BBC

Częstotliwości
w miastach

fale długie 198 kHz[1], naziemny przekaz analogowy i cyfrowy, przekaz satelitarny, Internet, sieci kablowe

Strona internetowa
Gmach Broadcasting House w Londynie, stanowiący główną siedzibę stacji

BBC Radio 4brytyjska stacja radiowa należąca do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, BBC. W ostatnim kwartale 2016 roku słuchało jej 11,33 miliona osób w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu był to drugi (po BBC Radio 2) pod względem popularności kanał radiowy w Wielkiej Brytanii[2]. Ogromną większość programu stacji stanowią audycje mówione – informacyjne, publicystyczne i dokumentalne, a także słuchowiska i programy satyryczne. Najbardziej znaną pozycją programową jest poranny magazyn Today, ze średnią publicznością na poziomie 11 mln osób[3]. Stacja nadaje także cykliczną audycję From Our Own Correspondent.

Cztery razy dziennie stacja nadaje specjalny serwis pogodowy dla rybaków i marynarzy, emitowany właśnie na tej antenie ze względu na jej dostępność na falach długich. Z tego też powodu program jest regularnie rozszczepiany między nadajniki UKF i fale długie, głównie podczas transmisji sportowych z BBC Radio 5 Live i programów religijnych, które emitowane są na falach długich zamiast programu Radio 4. W internecie dostępne są obie wersje stacji. Rozgłośnia rozpoczyna swoją emisję o 05:20 czasu londyńskiego (06:20 czasu polskiego), a kończy program codziennie tuż przed godziną 01:00 czasu londyńskiego (02:00 czasu polskiego) odtworzeniem hymnu państwowego, ustępując miejsca w eterze serwisowi angielskiemu BBC World Service.

Stacja jest kontynuatorką istniejącego od 1939 BBC Home Service. Pod obecną nazwą nadaje od 30 września 1967. Jest dostępna w cyfrowym i analogowym przekazie naziemnym, a także w Internecie. Część audycji jest także udostępniana jako podcast oraz retransmitowana na antenie BBC World Service.

[edytuj | edytuj kod]

1 września 2007 zmieniło się logo: z fioletowego pionowego prostokąta, na górze białe logo BBC (pod nim napis "RADIO", pod logo i napisem przestrzenna cyfra 4) na czarne logo BBC, pod nim napis "RADIO" (obok loga i napisu fioletowe koło z grubą cyfrą 4 – trójkąt wewnątrz cyfry 4 zastąpiono przecinkiem).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC - Radio - Radio Frequencies. [w:] BBC [on-line]. [dostęp 2017-04-28]. (ang.).
  2. RAJAR: Quarterly listening figures to December 2016. [dostęp 2015-04-23]. (ang.).
  3. Brexit boost to radio and newspapers. [w:] inews [on-line]. 2014-08-04. [dostęp 2017-04-28]. (ang.).