BBC Radio 5 Live

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
BBC Radio 5 Live
BBC Radio 5 Live.svg
Państwo  Wielka Brytania
Założono 30 września 1967
Właściciel BBC
Częstotliwości
w miastach
naziemny przekaz analogowy i cyfrowy, przekaz satelitarny, Internet, sieci kablowe
Strona internetowa radia

BBC Radio 5 Live (do sierpnia 2007 piątkę w nazwie zapisywano słownie) – brytyjska stacja radiowa należąca do BBC i wyspecjalizowana w transmisjach wydarzeń sportowych oraz w audycjach na żywo z udziałem słuchaczy. Jest dostępna w analogowym i cyfrowym przekazie naziemnym, cyfrowym przekazie satelitarnym, a także w Internecie, aczkolwiek z uwagi na prawa do emisji większość relacji sportowych jest niedostępna przez internet lub ich dostępność ograniczona jest do Wielkiej Brytanii, podczas gdy pozostała oferta programowa dostępna jest bez ograniczeń geograficznych. BBC Radio 5, jako jedyna stacja ogòlnokrajowa BBC, nie jest ani stacją dostępną wyłącznie w radiofonii cyfrowej, ani nadawaną na falach UKF - stacja wykorzystuje trzy nadajniki na falach średnich, a także wypełnia program regionalnych stacji radiowych BBC, gdy nie nadają (głównie w nocy). Jest czwartą pod względem słuchalności stacją w Wielkiej Brytanii[1].

Historia[edytuj]

Kanał ruszył 27 sierpnia 1990 pod nazwą BBC Radio 5. Miał wtedy nieco szerszą formułę obejmującą również słuchowiska i programy dla dzieci. W obecnej postaci i pod aktualną nazwą działa od 28 marca 1994. Siostrzaną stacją jest dostępna tylko drogą cyfrową BBC Radio 5 Live Sports Extra. Do jesieni 2011 siedzibą stacji było BBC Television Centre w Londynie. Następnie rozgłośnia została przeniesiona do nowego ośrodka BBC w Salford, gdzie znalazły się również wszystkie inne media BBC związane ze sportem.

[edytuj]

Logiem tego kanału jest czarne logo BBC, pod nim napis "RADIO" (obok nich błękitne koło z białą cyfrą 5 w środku, obok koła błękitny napis "live").

Galeria[edytuj]

Przypisy

  1. BBC News: BBC Radio 1 loses listeners (ang.). [dostęp 16 czerwca 2009].